
Wielu z nich po osiągnięciu dorosłości nie da się już usunąć. Jedną ze specyficznych dolegliwości zaliczanych do wad wymowy jest jąkanie się (więcej na To zjawisko występuje jednak zazwyczaj z zupełnie odmiennych przyczyn niż pozostałe, które nierzadko są wrodzone.
Zjawiska o podłożu psychologicznymWyróżniona jest pewna grupa wad wymowy, których źródeł upatruje się w psychice człowieka. U dzieci źródłem bywają różnorodne zaburzenia biorące się z trudnych przeżyć, jak również z cech takich jak nieśmiałość i mieumiejętność dostosowania. Jednym z najbardziej typowych objawów tego rodzaju jest jąkanie się. Pojawia się ono zazwyczaj u najmłodszych, choć zdarzają się także jąkające się osoby dorosłe.

Polega to na niemożności wymówienia od razu całego słowa lub zdania, często również na „połykaniu” wybranych liter czy całych zbitek liter. Jąkający się najmłodsi zazwyczaj odznaczają się podwyższonym poziomem nieśmiałości. Podłożem tego zjawiska mogą być również kłopoty w szkole czy w domu.
Szukasz dodatkowych wiadomości na prezentowany tu temat? To żaden problem, po prostu wejdź dalej (https://ortodoncjabecker.pl/aparaty-ruchome/) a zobaczysz, że to było niezwykle proste.
Bywają to także dzieci, które stale się czegoś boją.
Zdecydowana większość wad wymowy leczona jest przez profesjonalnego logopedę. Lekarze ci pracują w gabinetach prywatnych lub w różnorodnych poradniach. Dziecko z wadą wymowy po pójściu do specjalisty zazwyczaj otrzyma komplet specjalnych ćwiczeń, dzięki którym po jakimś czasie pozbędzie się wady. Ćwiczenia te zazwyczaj polegają przykładowo na powtarzaniu rozmaitych zbitek liter i słów. Inaczej rzecz wygląda z jąkaniem. Leczenie jąkania (zobacz pełną ofertę na tej stronie), jako zaburzenia o charakterze psychologicznym, przebiega zawsze w konsultacji z wykwalifikowanym psychologiem. Jest to jednak także dolegliwość, która może być w stu procentach wyleczona.