Ciekawostki w temacie chryzantem

Chryzantema to słynna na całym świecie roślina ozdobna, charakteryzująca się puszystymi kwiatostanami w kształcie ładnych kul bądź koszyków. Często są długotrwałe i zachowują wygląd chociażby długi czas po ich ścięciu.

Występująca dziko w licznych regionach azjatyckich, szybko zyskała na popularności nie

Łąka pełna kwiatów

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com

tylko w Polsce, ale także całej Europie. W dwudziestym pierwszym wieku można odnaleźć znacznie dużo odmian chryzantem pasujących do rozmaitych warunków pogodowych , jak również okoliczności – przykładowo zimujące, późne, niewysokie , jak również wysokie, o drobnych lub dużych kwiatach. Chryzantemy współcześnie o wiele zyskują na popularności w Polsce – choć wciąż głównie są znane jako kwiaty listopadowe albo przeznaczone na 1-ego listopada, bardzo często są sadzone dla ich piękna bez wyjątkowych okazji.

Zdecydowanie warto wiedzieć, iż chryzantemy spełniają te same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Ameryce róża. Tak samo, jak w kręgach europejskich,

Pszczoła na kwiacie

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com

czerwona barwa tego kwiatu jest uznawana za wyznanie miłości. Ponadto w kraju kwitnącej wiśni złota chryzantema została znakiem widniejącym na herbach cesarzy; w ludowej chińskiej medycynie uważano, iż płatki kwiatów chryzantemy dodane do kąpieli zapewniają długowieczność. Prawdopodobnie wynika to ze dużej wytrzymałości owych pięknych, unikalnych kwiatów – jako nieliczne potrafią przetrwać lekki mróz bez utraty walorów estetycznych.

Chryzantema

Autor: Maria Meehan
Źródło: http://www.flickr.com

Pod względem pielęgnacji chryzantemy klasyfikują się do roślin mało wymagających. Warto zasadzać je z sadzonek, ale możliwe są również odmienne sposoby – dla przykładu z korzeni. Można je posadzić zarówno w wiosnę, jak i latem, lecz w przypadku niektórych niezwykłych odmian – przykładowo zimujących – najlepiej dobrać ich specyfikę do pory sadzenia. Wymagają one słońca i z tego powodu na pewno dobrze mieć je w szklarni; wymagają też znacznej ilości wody oraz dobrze nawożonej gleby, rzadko jednak padają ofiarą szkodników. Znakomicie za to wytrzymują niskie temperatury. W zamiaru uzyskania ładnych i okrągłych kwiatów należy trzykrotnie podczas roku zrobić tak zwane uszczykiwanie, czyli wyeliminowanie końcówek młodych pędów. Na pewno należy pamiętać, że przesadzanie nie powoduje kłopotu podczas pielęgnacji chryzantem, o ile robi się je na bieżąco.

Chryzantemy potrafią występować w odmianach o różnej wysokości , a także w najrozmaitszych opcjach kolorystycznych. Poza klasycznymi białymi albo bladoróżowymi pojawiają się także wyraziście czerwone i pomarańczowe , a także jaskrawożółte. Podczas zimowania dobrym pomysłem jest przykrycie roślin gałęziami świerkowymi lub torfem, ale pod żadnym pozorem liśćmi z powodu dużej wrażliwości tych kwiatów na wilgoć.