Mundur dla zucha jako podstawowy element przynależności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.

Mundur jest szczegółem nie tylko dla harcerzy jako ogółu, w pewien sposób są przez to rozpoznawani na ulicy lub uroczystości, ale przede wszystkim rzeczą bardzo osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak głównie „kolekcja kolorowych wspomnień” i obraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.

Po wypowiedzeniu najważniejszej obietnicy zuchy przypinają na mundurku Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby posiadać pogodę ducha oraz zachęca do pomocy drugim i stawaniu się lepszym. Naszyte sprawności to historia pracy nad sobą, kolejne inne odznaki to tak naprawdę obraz tego, co przeżyliśmy. Posiadanie munduru uczy też umiejętności odnoszenia się do niego z hołdem, samodzielności podczas naszywania plakietek lub nawet robi dobrą okazją do początkowej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy wasze dziecko zaczyna chodzić do przedszkola i chcemy go nauczyć obowiązkowości i dać pewne wartości to dobrym rozwiązaniem jest wpisanie go do harcerstwa. Nasze pociecha od paru miesięcy uczęszcza na zbiórki gromady zuchowej. Bawi się i czerpie wiedzę. Przed nim faza – a mianowicie czas przygotowawczy do złożenia obietnicy zuchowej. Jednak aby złożyć tą obietnicę i być prawdziwym zuchem, trzeba posiadać mundur dla zucha.
Mundur można kupić w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej możemy go kupić przez internet. Dzięki niemu można od razu kupić pełne umundurowanie i jego elementy takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Paska harcerskiego,3.Spódnicy lub – serwis – spodenek mundurowych i getrów lub spodni do munduru.(czytaj więcej: harcerski mundur)

Zuchy głównie do munduru ubierają normalne spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapinane na guzik. Dobrze jeśli są to granatowe dżinsy. Inne dozwolone to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeśli jest to możliwe w szlufkach spodni powinien zmieścić się pasek harcerski (www).

Mundur to nieodzowny aspekt harcerskiej metodyki, dzięki której wychowano już ogrom pokoleń. Dzięki noszonemu mundurowi nie ma dzieci gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej odzianych. Mundur to też oznaka przynależności do tak dobrego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to kawałek nas, bo to właśnie na nim prezentujemy nasze barwy szczepowe, określenie drużyny i plakietki sprawności, które mówią w czym osiągnęliśmy poziom mistrzowski.