Mundur dla zucha jako podstawowy element przynależności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.

Mundur jest szczegółem nie tylko dla harcerzy jako ogółu, w pewien sposób są przez to rozpoznawani na ulicy lub uroczystości, ale przede wszystkim rzeczą bardzo osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak głównie „kolekcja kolorowych wspomnień” i obraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.

Po wypowiedzeniu najważniejszej obietnicy zuchy przypinają na mundurku Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby posiadać pogodę ducha oraz zachęca do pomocy drugim i stawaniu się lepszym. Naszyte sprawności to historia pracy nad sobą, kolejne inne odznaki to tak naprawdę obraz tego, co przeżyliśmy. Posiadanie munduru uczy też umiejętności odnoszenia się do niego z hołdem, samodzielności podczas naszywania plakietek lub nawet robi dobrą okazją do początkowej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy wasze dziecko zaczyna chodzić do przedszkola i chcemy go nauczyć obowiązkowości i dać pewne wartości to dobrym rozwiązaniem jest wpisanie go do harcerstwa. Nasze pociecha od paru miesięcy uczęszcza na zbiórki gromady zuchowej. Bawi się i czerpie wiedzę. Przed nim faza – a mianowicie czas przygotowawczy do złożenia obietnicy zuchowej. Jednak aby złożyć tą obietnicę i być prawdziwym zuchem, trzeba posiadać mundur dla zucha.
Mundur można kupić w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej możemy go kupić przez internet. Dzięki niemu można od razu kupić pełne umundurowanie i jego elementy takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Paska harcerskiego,3.Spódnicy lub – serwis – spodenek mundurowych i getrów lub spodni do munduru.(czytaj więcej: harcerski mundur)

Zuchy głównie do munduru ubierają normalne spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapinane na guzik. Dobrze jeśli są to granatowe dżinsy. Inne dozwolone to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeśli jest to możliwe w szlufkach spodni powinien zmieścić się pasek harcerski (www).

Mundur to nieodzowny aspekt harcerskiej metodyki, dzięki której wychowano już ogrom pokoleń.

Aby znaleźć zbliżone informacje na opisywane zagadnienie spójrz na link (https://takidekor.pl/pl/c/Napisy-3D-na-sciane/48), a przeczytasz w tamtym miejscu niezwykle fascynujące wiadomości, które zapadną Ci w pamięć.

Dzięki noszonemu mundurowi nie ma dzieci gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej odzianych. Mundur to też oznaka przynależności do tak dobrego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to kawałek nas, bo to właśnie na nim prezentujemy nasze barwy szczepowe, określenie drużyny i plakietki sprawności, które mówią w czym osiągnęliśmy poziom mistrzowski.