Rodzaje winogron do produkcji szlachetnego trunku jakim jest wino

Wino to jeden z najbardziej cenionych rodzajów alkoholu. O smaku, barwie, aromacie wina decydują przede wszystkim zastosowane do jego produkcji gatunki winorośli. Do produkowania wina stosuje się wyjątkowo chętnie winogrona zebrane z wyjątkowo szlachetnego szczepu, jakim jest cabernet sauvignon. Winogrona pozyskane z tego szczepu mają piękny, czerwony kolor. Z Cabernet sauvignon produkuje się największą ilość wina wysokiej jakości.

uprawa winogron

Autor: Pipers Brook Vineyard Media
Źródło: http://www.flickr.com
Szczep ten uprawiany jest w wielu krajach, poza kontynentem europejskim uprawiany jest między innymi w Maroku, Libanie i Nowej Zelandii. W każdym z tych krajów produkowane są wina o różnym smaku, wszystkie jednak zawierają duże ilości garbników i tanin. Znaczna część tych win jest długo leżakowanych w dębowych beczkach, co znacząco wpływa na ich jakość. Cabernet sauvignon jest jednym z głównych szczepów winorośli , które uprawia się w Bordeaux i jego okolicach – znakiem naszych win jest jakość. Z kolei szczep Chardonnay uprawiany jest przede wszystkim na terenie Burgundii i Szampanii. Oczywiście te dwa regiony położone we Francji nie są jedynymi miejscami , których uprawia się chardonnay.

Poza Francją szczep ten spotkać można jeszcze w trzydziestu pięciu państwach. Jest uprawiany między innymi w Australii i Kalifornii. Chardonnay to szczep rodzący owoce w kolorze białym – ciekawa baza wiedzy. Wina z tego szczepu są niezwykle cenione przez koneserów win w kolorze białym. Owoce znajdują zastosowanie w produkcji win kupażowych oraz odmianowych. Z tego szczepu wytwarzane jest cenione chablis. Pinot noir to kolejny szczep pozwalającyuzyskać zadowalające nawet najbardziej wybredne gusta wina. Pochodzi ze znajdującej się we Francji Burgundii . Jest to jeden z najbardziej popularnych winnych szczepów. Rośnie w bardzo wielu państwach.

Smakosze najbardziej cenią wina produkowane z tego szczepu we Francji, w Nowej Zelandii i w Kalifornii. Mniej doceniane są wina wytwarzane w Chile oraz w Australii http://www.winnicadwiegranice.pl/odmiany/34-solarisw beczkach, zyskują wówczas waniliowy posmak. Natomiast Syrah to szczep również pochodzący z Francji. Poza Francją jest wyjątkowo chętnie uprawiany w Australii. Jakość win australijskich produkowanych ze szczepu Syrah jest bardzo doceniana przez znawców win. Wina ze szczepu Syrah charakteryzują się intrygującym korzennym smakiem.