Planowanie ogrodu Co należy wiedzieć?

Ogród jest miejscem, które służy odpoczynkowi i relaksowi na łonie przyrody. Powinien stanowić oazę spokoju dla jego właścicieli. W zależności od upodobań i ilości wolnych chwil ogrody będą wyglądać w różny sposób. Dawniej przydomowy ogródek wykorzystywany był przede wszystkim do uprawiania warzyw i owoców, by nie trzeba było ich nabywać. Jeżeli posesja była na tyle duża, odgradzało się miejsce na sad, gdzie sadzono drzewa owocowe.

Aktualnie występuje to coraz rzadziej, ludzie mają niewątpliwie coraz mniej czasu na uprawianie ogrodu oraz rosnących w nim roślin. Często zdarza się tak, że w małym ogrodzie występuje kilka drzewek owocowych, a poza tym rośliny głównie dekoracyjne. Jest duża liczba takich roślin i krzewów, które wymagają minimalnej troski i samodzielnie mogą się rozwijać i rosnąć. Urządzając ogród (sprawdź przykłady) można Zastosować bardzo dużo rozmaitych rozwiązań.

Oczko wodne

piękny ogródek

Autor: justgrimes
Źródło: http://www.flickr.com

Chętnie wykorzystywanym elementem współczesnych ogrodów jest oczko wodne. Jest to po prostu mały staw, gdzie rosną rozmaite rośliny i mieszkają małe wodne stworzenia. Wokół sadzawki i na jej dnie umieszcza się niekiedy otoczaki białe lub inne kamienie, by dno sadzawki jak najbardziej upodobnić do prawdziwego stawu. Mogą tam mieszkać żaby i inne płazy, warto także kpić ryby. Ogromnie ciekawie prezentują się na przykład karpie koi, które mają specyficzną złotą barwę. Oczka wodne wykonuje się za pomocą różnych technologii. Popularne są na przykład oczka wodne z folii, dzięki której uzyskuje się bardzo dużą szczelność.

Dróżki i rabaty
Standardowy ogródek był kiedyś podzielony na grządki, pomiędzy którymi przebiegały ścieżki. Obecnie pod tym względem panuje całkowita dowolność, drogi można wytyczać w dowolny sposób. Warto jednak ścieżki takie utwardzić. Do tego celu również stosowane są kamienie firmy Kohut. Poszczególne grządki bywają rozmaitej wielkości i dowolnych kształtów. Ogród nie musi być dokładnie rozplanowany, ważne by odpowiadał jego właścicielom. Jeżeli nie ma się pomysłu lub czasu na rozplanowanie fragmentu przestrzeni, można w tym miejscu zorganizować trawnik. Trzeba tylko Raz na jakiś czas go skosić i podlać by wyglądał jak najlepiej. Można także posiać stokrotki, które dodadzą mu uroku.