Opcje zdobywania energii: źródła, które się nie wyczerpują

Naturalne źródła energii od kilku lat cieszą się w Polsce cały czas zwiększającym się zainteresowaniem. Jest to z pewnością spowodowane przede wszystkim tym, że ceny klasycznych źródeł energii rosną z roku na rok.

pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Podróżując po Polsce, już naprawdę często dostrzec można kolektory słoneczne.sprawdź tu firma budowlana wrocław firma budowlana wrocławJest to bez wątpienia dowód na to, że jesteśmy coraz bardziej zainteresowani energią o charakterze odnawialnym. Co prawda cały czas pozostajemy mocno w tyle za większością państw Europy Zachodniej, jednak są bardzo duże szanse na zmianę tej sytuacji. Już naprawdę dużo osób interesuje się bowiem pompami ciepła i instalacjami solarów. Wykonywanie instalacji OZE nie zalicza się w naszym kraju do tanich, istnieje jednak możliwość uzyskania rozmaitych dotacji, które wyraźnie mogą obniżyć te koszty. Decydując się na korzystanie ze źródeł energii o charakterze odnawialnym, wykonywanie instalacji OZE najrozsądniej jest powierzyć firmie, w której pracują instalatorzy mający niezbędne certyfikaty. Za sprawą tego będziemy mogli nie mieć wątpliwości co do tego, że wykonana instalacja OZE spełni nasze oczekiwania, a my naprawdę zrobimy oszczędności na kosztach ogrzewania domu lub zasilania go w popularny prąd.

instalacja cieplna

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Na jaką instalację OZE możemy się zdecydować? Aktualnie mamy do wyboru pompy ciepła, małych rozmiarów elektrownie wiatrowe , a także ogniwa fotowoltaiczne. Jak dotąd inwestorzy mające charakter indywidualny na ogół decydują się zamontować ogniwa fotowoltaiczne (Systemy Pasywne – instalacje sanitarne wrocław) oraz pompy ciepła. Wcześniej napisano, że stawiając na instalacje OZE można ubiega się o dotacje przeznaczone na wykonanie ich montażu. Należy dodać, że o dotacje te mogą ubiegać się nie tylko inwestorzy o charakterze indywidualnym. Dotacje te są skierowane również do spółdzielni mieszkaniowych. Szerszych informacji na temat dotacji do wykonywanych przy domach instalacji OZE można dowiedzieć się ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje, które są przyznawane już od naprawdę długiego czasu sprawiły, że liczba małych, znajdujących się przy prywatnych domach instalacji OZE bardzo wzrosła. Jeżeli nadal zostaną utrzymane to jest naprawdę duża szansa, że ilość tego rodzaju instalacji będzie nieustannie rosła , a tym samym niebawem uda się nam dogonić kraje Europy Zachodniej.