Jak odpowiednio zaplanować dziecku czas w trakcie ferii czy wakacji? Co wypada wiedzieć?

W ciągu tygodnia, gdy maluch żyje według grafiku zdeterminowanego przez zajęcia szkolne i pozaszkolne, nie ma okazji, by się nudzić. Sytuacja może się zmienić podczas okresu wakacyjnego czy okresu feryjnego, szczególnie gdy nie nie mamy w planach wyjazdu. Basen, kino a może spektakle dla dzieci? Opcji, jak zorganizować dziecku czas jest wiele. Niestety rodzice często wybierają łatwe rozwiązania i pozwalają maluchom spędzać długie godziny przed telewizorem czy monitorem komputera.

plac zabaw dla dzieci

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com
Nie chodzi, oczywiście, o to, by bajki czy gry komputerowe odrzucić w ogóle, ale o to, by je odpowiednio zredukować. Po pierwsze najlepiej rozpocząć od tego, że wskazany jest ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli jest zima, zachęćmy maluchy do wypadu na sanki. A może niedaleko znajduje się wyciąg narciarski? To z pewnością fantastyczny moment, by nauczyć nasze dziecko jazdy na nartach. Lodowisko i łyżwy to również fantastyczna opcja. W okresie letnim trzeba pomyśleć o wypadzie na okoliczną plażę, nad jezioro czy rzekę. Wraz z przyjaciółmi możemy zarządzić wspólny mecz piłki ręcznej czy siatkówki. Dorośli kontra dzieci? Świetny pomysł! Maluchy na pewno będą miały frajdę.

dzieci w strojach piłkarskich

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
A co jeśli pogoda nie jest sprzyjająca? Zdarza się i tak, że lato jest bardzo deszczowe, a zima nie zapewnia warunków do jazdy na nartach czy saneczkarstwa. W takiej sytuacji rodzice powinni uaktywnić dzieci w zaciszu domowym. Dobrze jest zaopatrzyć się w edukacyjne gry planszowe, które zmuszają do logicznego myślenia, uczą, a jednocześnie bawią. Wybierzmy czynności rozwijające kreatywność (wyszukałam ostatnio spektakle dla dzieci). Rewelacyjnym pomysłem może być wspólne gotowanie czy malowanie. W sklepach papierniczych kupić można wiele gadżetów, które przydadzą się do domowych prac artystycznych i rękodzielniczych, na przykład szkatułki czy skarbonki z drewna, które dziecko może w dowolny sposób ozdabiać i dekorować. Gdy pogoda płata nam figla można pomyśleć o wypadzie do kina czy teatru.

Nie ociągaj się! Jeżeli przypadł Ci do gustu nasz opis, to czytaj na stronie kolejne treści na ten materiał. Opracowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

W szczególności wypada wybrać spektakle dla dzieci, które przecież przygotowywane są z myślą o wymaganiach najmłodszych widzów i odbiorców.