Najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów

Najświeższe trendy w projektowaniu ogrodów wyznacza przede wszystkim ekologia. Na topie jest teraz naturalność i swoboda w ogrodach, a projektanci mówią, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym ciekawszy efekt zostanie osiągnięty. Naturalny ogród nie powinien stanowić kopii natury, a dawać poczucie obcowania z nią.

Jeśli większość czasu spędzamy w dużym mieście i brakuje nam tlenu, który produkują rośliny, sprawienie sobie ogrodu, będzie opcją idealną.

Czy masz ochotę może dostać link do witryny (https://www.eremit.pl/kamien-elewacyjny/), gdzie czekają na Ciebie następne posty? Myślimy, że przypadnie Ci do gustu ten portal.

Najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę usług, których szukamy i miasta, np. „projektowanie ogrodów” lub „zakładanie ogrodów”.

Funkia

Autor: SleepingBear
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Trendy w zakładaniu ogrodów propagują styl ekologiczny – ogród ma powstawać w zgodzie z naturą. Obok naturalnych, często dzikich roślin, popularne są również takie materiały, jak kamień i drewno. Rezygnujemy natomiast ze wszystkiego, co sztuczne, czyli z plastiku lub szkła. Dzikie rośliny robią obecnie zawrotną karierę. Osoby projektujące ogrody kompilują ją często z eterycznymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, albo sadzą samodzielnie, naśladując naturę np. pośród kamieni. Rabatki kwiatowe przybierają dzięki temu bardzo naturalny wygląd, przypominając dzikie łąki. Projektanci, nie stronią od zakładania warzywników, rabat ziołowych, winnic, czy piwniczek w skarpach. Istotne miejsce zajmują kompostownik i sad. Coraz częściej zakłada się ogrody przyjazne również dla zwierząt. W tym celu należy powiesić w ogródkach budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Stosujemy również nowe przyjazne dla środowiska tworzywa, używamy baterii solarnych i dbamy o bioróżnorodność.

Obok naturalnej roślinności, w nowoczesnych ogrodach, nie rzadko pojawia się element wody. Przyciągające wzrok kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy, wspaniale komponują się z ozdobnymi trawami. Woda uspokajająco szemra, malowniczo odbijając w swoim lustrze wspaniałe pejzaże. Oczka wodne są najczęściej faliste, ozdobione kamieniami. Odchodzimy od ostrych kątów, które wymagałyby wzmożonej pracy, wszystko ma wyglądać jak wykreowane przez naturę. Jeśli zatem pragniemy sprawić sobie łąkę w środku miasta lub mamy już ogród, który wymaga odświeżenia, najlepiej zwróćmy się po pomoc do ekspertów. W tym celu możemy skorzystać z potęgi internetu, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie wyrazy, np. „projekty ogrodów”.
Źródło: http://www.art-area.pl/