Zasypiasz na lekcjach fizyki? Trzeba to zmienić!

Pośród osób dorosłych narzekających na ogólnie złą kondycję polskiej szkoły znajdą się i tacy, którzy będą przedstawiać obóz, że fizyka jest niewłaściwie prowadzona. Zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie liceum wesprą to zdanie, ponieważ wygląda na to, iż ponad połowa uczniów twierdzi, że fizyki po prostu nie rozumie. Czy możemy coś zrobić, żeby fizyka stała się przedmiotem interesującym i choć trochę lubianym?

Plan przekaźników

Autor: Simon Green
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo obecnych rodziców wspomina swoją szkolną fizykę (lub wie, iż nic z tych lekcji nie zapamiętało) i jest zdania, że chce dla swoich dzieci większej ilości eksperymentów, namacalnego odkrywania otoczenia i multimedialnych pomocy naukowych w miejsce kilkustronicowych zadań domowych opierających się na obliczaniu prędkości pociągu jadącego z miejscowości A do punktu B.

Takich podpowiedzi warto posłuchać i wreszcie wykorzystać fakt, że te propozycje są podane na tacy. Fizyka >>> więcej na stronie http://www.collegium-novum.pl, tak jak inne zajęcia przyrodnicze, zdecydowanie nie jest przedmiotem czysto teoretycznym, jakich można nauczyć się na blachę z książki.

Ten serwis internetowy elektryczna obroża dla psa posiada ciekawe informacje na prezentowany temat, zatem, jeśli ta problematyka Cię ciekawi, to zobacz to obowiązkowo.

Dobrze jest rozpocząć od doposażenia pracowni, w których przeprowadzane są zajęcia. Czasami są to typowe pracownie, w których naprawdę jest pełne wyposażenie, i w których są różne przyrządy miernicze,przekaźniki elektroniczne, biurka gotowe do wykonywania przy nich badań – sklep MS Elektronik.

Czasem jednak lekcje fizyki przeprowadzane są w salach całkiem do tego nieprzystosowanych albo takich, jakie również są przeznaczone do przeprowadzania lekcji innych przedmiotów. Ciężko wtedy zebrać w jednym miejscu wszystko, co będzie używane do ciekawych, wypełnionych eksperymentami czy badaniami lekcji.

Następną sprawą jest rozwijanie wyobraźni. Opowiadanie dzieciom o tym, co to są fale radiowe, różne zjawiska optyczne albo przekaźniki elektroniczne jest niestety dość przestarzałe i nietrwałe i nie rozbudzi zainteresowania, jak pokazanie różnych zjawisk, danie do potrzymania różnych urządzeń, umożliwienie samodzielnej nauki obsługi narzędzi mierniczych czy optycznych. Warto rozbudzać ciekawość, a zagadnienia trudne i zagmatwane przełożyć na język prosty, pełen metafor i przykładów z codziennego życia.

Wbrew pozorom z lat szkolnych dzieci są w stanie wynieść całkiem sporą dawkę wiedzy, ale powinna być ona zaserwowana w przystępnej, lekkiej formie i wzbogacona dobrą zabawą. Inaczej nauka nie da żadnego rezultatu, a uczniowie będą zdobywać wiedzę wyłącznie po to, żeby zaliczać sprawdziany.