Czym się odznacza energia wiatrowa? Jak to działa? Jak wiele jesteśmy w stanie uzyskać tego rodzaju energii?

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej powszechne w wielu miejscach świata, także i u nas. Coraz więcej się o tym mówi, dzięki czemu rzeczywiste są działania mające wpływ na polepszenie stanu atmosfery. Czynności w zakresie dobierania odnawialnych źródeł energii są różnorodne, zależnie od energii, jaką pragniemy wykorzystać. W tym artykule skupimy się na energii wiatrowej.

prąd

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Energia wiatru może powstać dzięki różnicy temperatur mas powietrza. Dzieje się tak przez nierównomierne nagrzewanie się powierzchni Ziemi. Turbina wiatrowa osiąga swoją moc przy pomocy konwersji wiatru przez moment obrotowy, jak działa na łopaty wirnika tworząc energię elektryczną. Tego typu energia jest szeroko dostępna, pomniejsza emisję gazów cieplarnianych, bo zastępuje energetykę konwencjonalną, która opiera się na paliwach kopalnych – czytaj o energii odnawialnej.

Zmienność wiatru nie wywołuje znacznych wahań w działaniu systemów energetycznych, o ile nie stanowi zdecydowanego udziału energii. Wedle duńskich doświadczeń optymalny poziom energii wiatrowej w systemie energetycznym nie powinien być większy niż dwadzieścia procent. Turbiny wiatrowe mogą być budowane w różnorakich miejscach – na lądzie oraz wodzie. Bardziej znaczny uzysk energii jest osiągalny na farmach morskich, a jednocześnie ich lokalizacja jest faktycznie mniej dla skupisk ludzkich. Jednakże, przyłączenie do sieci takiejtego typu elektrowni jest bardziej trudne.

Chcę zaprosić Cię na dobre www. To nowa witryna, która zawiera masę dobrych treści. Przyjemnie będzie też, jeśli napiszesz recenzję.

prąd

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejszy element siłowni wiatrowej to wirnik, który zmienia energię wiatru na energię mechaniczną. Z niej później generator może produkować energię elektryczną. Osadzony na wale wolnoobrotowym wirnik ma trzy łopaty, jakie są zrobione ze wzmocnionego poliestrem włókna szklanego.

Wirnik obraca się bardzo często z prędkością od piętnastu do trzydziestu obrotów na minutę. Prędkość tego typu jest w dalszej kolejności powiększona przez przekładnię do tysiąca pięciuset obrotów na minutę. Przekładnia złączona jest z wałem szybkoobrotowym, on natomiast z generatorem. Najważniejszą cechą energii wiatrowej jest jej znaczna zmienność, w przestrzeni i czasie. Zmienność wiatru w danym okresie jest w stanie dotyczyć dosyć szerokiej skali czasu, co oznacza od sekund do lat, więc z tej przyczyny wyróżniono różne rodzaje zmienności wiatru w czasie, np. dobowa czy roczna. Z tej energii jesteśmy w stanie korzystać już w sporej liczbie miejsc, jak energia odnawialna Łódź.