Halloween – noc zabaw przed dniem refleksji. Skąd tak faktycznie wywodzi się ten ceremoniał?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, śmierć rozpatruje się z przymrużeniem oka. 31 października to, spopularyzowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Oczywiście w USA obchodzi się najhuczniej to święto, a zostałoono tak spopularyzowane, iż inne kraje w podobny sposób zaczęły zapożyczać tę tradycję. Obrządek ten nie jest jeszcze w Polsce tak popularny jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

Znajdź isnpirację!

Autor: Marisa
Źródło: http://www.flickr.com
Ale poplecznicy obchodzenia Halloween są coraz bardziej widzialni – przede wszystkim w większych miastach. Halloween przyszło do nas w latach 90-tych, jednak nie zadomowiło się na tyle, by doczekać się polskiej nazwy. Święto cieszy się dużą wziętością nie tylko w USA, ale również w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych państwach Halloween ustępuje jedynie świętom Bożego Narodzenia. To właśnie Irlandczycy przywieźli zwyczaje Halloween do USA. Pochodzą się one z celtyckiego obrządku Samhain. W dniach pożegnania lata i dodatkowo powitania zimy Celtowie wspominali zmarłych.

biała dynia na halloween

Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do mieszkań, złe zniechęcano. To akurat tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najpopularniejszą zabawą powiązaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”.

Przechodząc do sedna kwestii – ta proponowana strona www (https://talentum.pl/logopeda-online/) prezentuje nieco odmienny punkt widzenia na tę sprawę, niż to zostało przedstawione w artykule, który teraz widzisz.

Poprzebierane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, czarownic, kościotrupów a także duchów, dzieci chodzą po okolicy i pukają do drzwi domów. Jeśli nie zdobędą słodyczy karzą gospodarzy żartem. Tego typu zabawy na halloween są przez każdego mieszkańca odbierane z wyrazami przyjaźni, w żaden sposób nie da się się dopatrzyć w nich nic niepoprawnego. Zwyczaje złączone z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Pora nocna Halloween ma odpowiedzieć na spytanie jaki będzie nadciągający rok.

Do poznania przyszłości służą wróżby. Wykorzystuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je zębami, nietknięte wróżą powodzenie) i świeczki (przeskakuje się przez nie; te które nie zgasną to szczęśliwe miesiące w nadchodzącym roku). Symbolem Halloween stała się wydrążona dynia. Rzeźbi się w niej kontur oczu i ust, a do wnętrza wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina twarz zjawy. Wydrążone dynie ukazują się w oknach mieszkań i na podwórkach. Podobnie ona jak i kostiumy na halloween i dodatkowo zabawy na halloween są niebywale ważne przy świętowaniu tego obyczaju.