Smaki dziecięcych lat

Wielu to potwierdzi, że choćbyśmy podróżowali całe życie, choćbyśmy objechali każdy zakątek planety, a nawet udali się w przestrzeń kosmiczną są sprawy, jakie będą przypominać nam o idylli dotychczasowego życia.

Mogą to być miejscówki z cudownych okresu dziecięcego, czyli wspomnienia aromatów, kolorów, figur. Może to być barwa głosu ukochanej osoby albo paru metrów kwadratowych naszego mieszkania.

Na niniejszej stronie jest sporo użytecznych wiadomości, ale prędko zobacz też pozostałe szczegółowe informacje szkolenia dla menedżerów sprzedaży. One również są bez wątpienia warte uwagi.

Nie ma miejsca jak własny dom – ktoś kiedyś pięknie powiedział i ten ktoś miał całkowitą słuszność. Nie ma również lepszych wabików działających na nasze zmysły niż znane smaki. One dopadną nas wszędzie, nieważne, gdzie zaprowadzi nas los.

Na uwagę zapracowały różne specjały, nierzadko niespodziewane i dosyć oryginalne, jednakowoż każdy z nas ma własne wspomnienia i odczucia. Istnieją jednak tego typu smaki o których każdy myśli z wielkim sentymentem. Weźmy przykładowo takie pączki. Kto nie lubi, ręka w górę? Coś mało tych rąk w górze. Wspominasz jeszcze pierwszy raz, kiedy zajadałeś się pączkiem, takiego z tradycyjnej piekarni, nie z marketu, takiego, co nie tak łatwo dostępny, jak obecnie, tak po prostu, na którego czekałeś z utęsknieniem. Gdybyś poczuł w tej chwili jego woń co byś zrobił?

ciastka

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Instynktownie począłbyś go szukać? Może tak, na pewno przeniósłbyś się w te dni, kiedy po raz pierwszy go skosztowałeś. Może byś nie pamiętał tych dni, lecz pewnie kojarzyłoby Ci się to raczej przyjemnie.

Z czego to wynika? Wiadomo, wszystko zapisane jest w mózgu. Identycznie, jak traumatyczne przeżycia uaktywniają się w różnych sytuacjach, przykre doznania, które coś nam przypominają, tak samo takie przyjemne doznania dają o sobie znać. Mózg rządzi całym układem nerwowym i jest odpowiedzialny za działanie zmysłów, w tym oczywiście też powonienia. Interesującym jest, że niektóre firmy wyspecjalizowały się w takim zabiegu serwując na przykład miłą muzykę, która pomaga nam robić większe zakupy albo wypuszczając zapachy, jakie zachęcą nas do wstąpienia na dobrą przekąskę. Dzieje się to w wielu miejscach, nie jest ważne czy spędzamy wczasy nad morzem czy będąc w Warszawie może wstąpiliśmy do jakiejś kawiarni na Kabatach, na przykład Sweet Home – w wielu tego typu miejscach, możemy być zaskoczeni znajomą muzyką, bliskim nam zapachem, co razem daje wspaniały klimat. Chcąc czy nie, jesteśmy w tej miłej dla nas, jak i dla właściciela lokalu grze.