Udało się – będziemy mieć dziecko! Tylko co dalej? Czy poradzimy sobie z absolutnie nowym wyzwaniem?

Czy współczesnym rodzicom jest łatwo? Raczej tak – powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, salki zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było… Chyba nie – powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, nowe produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i presja bycia wzorowym rodzicem. Kiedyś tego nie było… Ale pytania o pierwsze kroki z maleństwem, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba niezmienne.

dziecko

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Życie obraca się o 180 stopni w chwili, kiedy para dowiaduje się, że na świecie pojawi się ich upragnione maleństwo. Niezależnie, czy dziecko jest planowane, czy nie do końca. W głowie rodzi się wtedy milion znaków zapytania – komu powiedzieć, jak się dobrze przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła dobrze? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom sporo czasu na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie przyjaciół i profesjonalna opieka medyczna pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i nastawić umysł i ciało. Dobrze jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na maleństwo i poświęcić go na ważne rozmowy z partnerem, co to znaczy być kochanymi rodzicami, czy mała istota umocni więź między małżonkami i czy para będzie mogła liczyć na siebie w każdej trudnej chwili. Po raz drugi życie stanie na głowie niedługo po porodzie kiedy nadejdzie zupełnie nowa rzeczywistość.

Na tej stronie jest dużo użytecznych wiadomości, ale szybko przeczytaj też inne szczegółowe informacje usg ciąży wrocław. One również są bez wątpliwości warte uwagi.

Dziecko będzie potrzebowało całodobowej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. W każdej chwili para uczy się czegoś innego o maluszku i o sobie nawzajem. Szkrab, chociaż jest najmniejszy w rodzinie, przejmie rolę szefa i ułoży rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, wolnej chwili czy wakacjach długo nie będzie mowy. Nieprzespane noce, przeorganizowanie mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy brak życia towarzyskiego da się we znaki, lecz następne wspólne miesiące i lata zrekompensują te niedogodności z nawiązką – sprawdź. Podziwianie rozwoju małego człowieka, rosnące potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – dzięki temu nowe, wspólne życie będzie po prostu pełniejsze i żadne małżeństwo nie zamieni go na nic innego.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu

Autor: Travis Swan
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz teraz przed rodzicami wejście w najtrudniejszy rozdział – wychowanie. I znów zrodzi się szereg istotnych pytań – czy wystarczy godnie żyć, dawać odpowiednie wzorce, pozwalać dokonywać samodzielnych wyborów, analizować je czy może stale prowadzić za rękę i pomagać? Czy postawić na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać popełniać błędy i wyciągać nauki czy chronić przed nimi tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców sięga po poradniki, szuka wzorców wśród bliskich lub przyjacióła część zdaje się po prostu na siebie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje. Więcej porad dotyczących wychowania – Mexller