Jak zakuwać skuteczniej? Są na to sposoby!

Gdy przychodzi moment, w którym trzeba się pouczyć, wszystko jest bardziej interesujące niż nauka. Komputer nagle wydaje się jeszcze bardziej zajmujący, stare e-maile wymagają pilnej odpowiedzi… A nauczyć się trzeba.

nauka

Autor: Sebastian Włoszek
Źródło: http://www.flickr.com
Jak to robić skuteczniej?
Posprzątanie stanowiska nauki, a nawet całego pokoju, gdzie będziemy zdobywać wiedzę, nie jest tylko gadaniem naszych mam. Jest to całkiem kluczowy element skutecznej nauki – brak niepotrzebnych przedmiotów wokół rzeczywiście pomaga skoncentrować się na materiale do opanowania.
fotografia

Autor: Agata Meble
Źródło: Agata Meble
Powinniśmy mieć na uwadze to, że zdolności do skupienia uwagi na jednej rzeczy są ograniczone. Dlatego wielogodzinne zakuwanie bez przerw często jest nieskuteczne. Ta zasada dotyczy nie tylko przyswajania wiedzy. Bez robienia sobie przerw gorzej także wykonujemy obowiązki.

Przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawy artykuł (https://horyzont.net.pl/co-musi-znalezc-sie-w-karcie-wycieczki/) – tam znajdziesz ogrom interesujących artykułów i treści. Nie czekaj tylko klikaj!

Jesteśmy zdolni do skupienia uwagi bez przerwy kilkadziesiąt minut, a zaczynając pracę nawet godzinę. Po tym, żeby nie utracić koncentracji, należy zrobić sobie kilka minut przerwy. Pauzy mają także kolejną rolę – to w tym czasie nowo nabyta wiedza ma szansę utrwalenia.

Kolejną ważną rzeczą jest angażowanie większych ilości ośrodków mózgu. Chodzi tu o bardziej zróżnicowane i kreatywne uczenie się. Nie ma co nabijać się z ludzi, którzy podczas nauki gestykulują, używają masy kolorów do podkreśleń, wyśpiewują sobie informacje. To ci ludzie uczą się efektywniej. Dają szansę zajęcia wielu obszarów mózgu i tą drogą zazwyczaj więcej przyswajają. Paradoksalnie, mniej się też dekoncentrują, gdyż bardziej kreatywne części mózgu znajdują sobie zajęcie i nie szukają atrakcji poza notatkami.
Również z tego powodu doskonale sprawdzają się każdego rodzaju mapy myśli, wykresy. Ich głównym zadaniem jest jednak systematyzacja wiedzy i nauka przez pomaganie w zapamiętywaniu.

W jaki sposób? Ludzki mózg nie jest stworzony do zapamiętywania ciągów informacji, lepiej mu idzie ze związkami. Bez zrozumienia materiału nauka zawsze idzie nam dużo gorzej.