Rozmyślania w kolejce do stacji benzynowej – w jaki sposób innowacje odmieniają rzeczywistość?

W naszym otoczeniu jest wiele obiektów do jakich jesteśmy tak przyzwyczajeni, iż z reguły ich nie zauważamy. Po prostu ich używamy, bez głębszego zastanowienia się. I co zabawne, gros z nas uważa, że te rzeczy istnieją od zawsze. Nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy, kto odpowiedzialny jest za taki wynalazek. Na ogół są to proste sprzęty, nie zaopatrzone w migające diody, nie wydające brzmień i nie porażające barwami, a mimo to takie proste rozwiązania zdecydowanie można nazwać rewolucyjnymi.

wycieraczka

Nieomal każdy człowiek – gdyby mu zadać pytanie: jaki wynalazek łączy prostotę i rewolucyjność – pewnie wymieni dosyć już stary przedmiot – żarówkę. Innymi tego rodzaju przedmiotami są wycieraczki do samochodu. Co może budzić zaskoczenie, pierwszy raz użyto ich w latach 60-tych XX w.. O rewolucyjnym charakterze tego wynalazku (a z pewnością o jego efektywności) świadczy to, że do wynalazku przypisuje się paru badaczy, a pewne usprawnienie tegoż wynalazku wywołało przewlekłą batalię patentową w sądach. Słowem, jak powiada stare przysłowie „sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą”. Sprawdza się ono w pełni.

Ciekawostką może być, iż jednym z aspirantów do autorstwa jest wynalazca polskiego pochodzenia – Józef Hoffman.

Czy masz ochotę może dostać link do strony filtr cząstek stałych regeneracja, gdzie oczekują na Ciebie kolejne teksty? Myślimy, że przypadnie Ci do gustu nasz serwis.

Dobrze byłoby o tym pomyśleć nabywając na pobliskiej stacji benzynowej wycieraczki Bosch, zwłaszcza jeżeli kupujący jest pianistą, ponieważ (co najbardziej zadziwiające) wynalazca ten z zawodu był kompozytorem i pianistą. Można zatem być zapomnianym nieco muzykiem, jednak sławnym wynalazcą. Frapuje mnie nieraz, w jaki sposób radzono sobie z opadami atmosferycznymi przed zaczęciem przemysłowej wytwórczości wycieraczek do samochodu. Więcej na temat wycieraczek samochodowych.

Dzisiaj narzekamy jedynie na oblodzenie naszych aut, chociaż zetknąłem się już z aparatami które możemy uregulować w taki sposób, że kiedy rano wsiadać będziemy do pojazdu, będzie on już należycie nagrzany (tak zwany czasowy włącznik ogrzewania). Rzecz jasna można sobie radzić w sposób bardziej analogowy, jednak jest to podejście dla ryzykantów; to znaczy na Syberii zdarza się, iż właściciele pojazdów rozpalają ognisko pod autem. Niemniej jednak zalecałbym to pierwsze, dużo bezpieczniejsze podejście.