Wychowywanie dziecka – pamiętajmy o umiarze

Świat dzieci powinien być bogaty i niezwykły. Powinniśmy stymulować dziecko, aby nauczyło się kilku pożytecznych rzeczy: języka obcego, pływania czy gry na fortepianie. Oczywiście, wszystko zależy od wieku i tego, czego chcemy dla dziecka. Nie można przesadzić i wysyłać dziecko na wszystkie możliwe aktywności. Z tego przepychu może nie wyniknąć nic dobrego, a więc pamiętajmy: umiar to rzecz święta.

Pokój dziecka, łożeczko

Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Tak samo pamiętajmy o umiarze, gdy kupujemy dziecku kolejną zabawkę. Nie ma w tym nic złego, przecież dziecko powinno się bawić, a najlepiej jeśli jest to edukacja przez zabawę, lecz przesyt może doprowadzić do nudy i niskiego poczucia wartości dla danej rzeczy. Dziecko nie rozumie jeszcze, że kupujemy daną rzecz za zarobione pieniądze. Właściwie, to może nawet mieć tego świadomość, ale jest to dlań pojęcie tak abstrakcyjne, że nie koniecznie jasne. Za dużo zabawek to z jednej strony odrzucenie starych, które są jeszcze sprawne, a także brak szacunku dla przedmiotu (zabawki), jako rzeczy wartościowej.

Jeśli chodzi o przedmioty praktyczne, jak pokrowce dla maluchów czy praktyczne prześcieradła dziecięce sprawa kreuje się nieco inaczej. W tym temacie nie zaleca się oszczędzać, podobnie jak w kwestii ubrania, bo przecież najważniejsze to, gdy samopoczucie naszego dziecka jest dobre. Z jedzeniem pamiętajmy też o zdrowiu i ważnych składnikach, lecz, tak samo jak w przypadku zabawek nie szalejmy, to oznacza, unikajmy starajmy się unikać słodyczy, nie rozpieszczajmy kolejnym batonikiem. Nie dość, że nie jest to dla dziecka zbyt zdrowe, to dodatkowo każdorazowo (na przykład, będąc w sklepie czy na festynie) dziecko będzie żądało wręcz, żeby kupić mu coś słodkiego.

Umiar wobec tego, to rzecz święta.

Chcemy wyeliminować wszelkie Twe wahania i zapewnić Ci następne i interesujące wpisy. Zatem kompleksowa treść (https://tablicowo24.pl/kategorie/tablice-ceramiczne/) czeka na Ciebie w poniższym linku.

Z jednej strony ogranicza niezdrowe żądania (zabawki, słodycze), z drugiej ukazuje świat wartości, gdzie znajduje się miejsce dla posiadanych przedmiotów, na przykład, starych zabawek. Podmieniając często naszym dzieciom jedną zabawkę na drugą wyrządzamy mu krzywdę, gdyż nie nie dajemy mu możliwości przywiązania się do rzeczy. Zachowajmy w tym temacie rozsądek, szczególnie, że jako dzieci nie mieliśmy takiego dostępu do świata kapitalizmu i częstej wymiany starego na nowe. Może za kilka lat dziecko doceni nasz wysiłek wychowawczy, kiedy zobaczy, że za naszymi działaniami stały ważne wartości.