Kierunki studiów, po których posiadasz możliwość na zdobycie zatrudnienia.

Na każdym kroku dookoła studenci, myśli często człowiek, kiedyprzebywa w dużej miejscowości. Faktycznie, w miejscowościach typowo akademickich, do których należą Warszawa, Wrocław czy Kraków to zwykły, standardowy widok. Mimo tego niż demograficzny już daje o sobie znać. Niektóre prywatne uczelnie albo zostają likwidowane, ze względu na małą liczbę słuchaczy, lub łączą się za swoją konkurencją, aby zostać na rynku. Co jeszcze zmieniło się na rynku szkolnictwa wyższego?

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przede wszystkim świadomość tego, że nie liczy się wykształcenie, jako papier, lecz jako konkretne i liczące się na rynku pracy zdolności. Szkoły wyższe mające w swej ofercie kierunki z nurtu politologii lub stosunków międzynarodowych muszą przetrwać trudny czas. Kierunki te nie dają nic poza interesującą wiedzą, o czym może świadczyć fakt, że znaleźć pracę w takim zawodzie, jest niezwykle ciężko.

Nie robi natomiast wrażenia coraz większa popularność kierunków technicznych, w głównej mierze informatyki. Studia magisterskie czy studia podyplomowe z informatyki, to bardzo szturmowane kierunki, gdyż ich skończenie zwiększa szansę na sukces na rynku pracy. Czy tak istotnie jest? Z danych wynika, iż tak, niemniej tylko skończenie studiów nie da nam za wiele, jeśli nie będziemy interesować się przedmiotem naszych studiów. Informatyk to nazbyt ogólnikowe określenie, już na studiach trzeba się zdecydować w którą stronę chce się iść.

Nie ulega wątpliwości, iż osoba, która chciałaby studiować ten kierunek powinna się przygotować na przedmioty ścisłe, a więc jeżeli ktoś nie lubi liczb, a z matematyki zawsze był kiepski, to nie ma czego szukać na tym kierunku. Nie należy też podążać za modami. Bywa tak, iż pojawia się na jakiś kierunek studiów, mimo tego, iż istnieje już bardzo długo, nagle żyje drugim życiem w medialnej rzeczywistości.

Pada hasło: od teraz kierunek A będzie bardziej rokował na przyszłość niż kierunek B, a następnie wszyscy rzucają się na ten niby kierunek marzeń. Trochę dystansu. Nie warto polegać na sezonowej modzie, bo studia nie trwają rok, dwa lata nauki, ale pięć lat ciężkiej pracy. Jeżeli więc wybierasz kierunek studiów wybierz go tak, żeby pokrywał się on z twoimi zainteresowaniami i pasją. To jak dotąd najpewniejszy sposób na przyszły sukces.