Jak sprawdzić męską płodność?

Z plemnikami nie ma żartów, dokładnie 20 milionów musi znajdować się w optymalnej porcji męskiego nasienia. To właśnie od tego, czy ta ilość jest prawidłowa, jest realne zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli jest inaczej, istnieją z tym trudności, to powinniśmy zbadać nasienie. Jak to zrobić?

Kobieta w ciąży

Autor: baby-shower.pl
Źródło: baby-shower.pl
Sposób jest prosty i nie należy się tym stresować. Najistotniejsze to jednak wiedzieć jak się do tego zabrać. Pierwsze co trzeba zrobić to kupi test na płodność. Nieważne, czy test będziemy robić w domu czy w przychodni, niezbędne są konkretne przygotowania. Parę dni przed testem należy zapomnieć o seksie, jeśli zaś przechodziłeś jakąś chorobę lub leczenie, musisz poczekać parę tygodni. Powinieneś także mieć na uwadze, iż istnieją czynniki, które obniżają|zmniejszają jakość nasienia. Najistotniejsze z nich to palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, negatywnie na nasienie wpływa także przegrzewanie jąder (testy płodności więcej).

Nimowlak

Autor: Mirra Photography (Kristin Jona)
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chcesz nieodzownie wykonać taki test w domu, masz tą ewentualność. Dostępne są testy płodności dla mężczyzn do domowego użytku. Nie musisz posiadać recepty, kupisz go w każdej aptece. Na jego zestaw składają się pojemniczek na spermę, roztwór testujący, tester a także zakraplacz. Zasada działania to wykorzystanie specjalnego roztworu, który barwi plemniki. Im jest ich większa ilość w nasieniu, tym bardziej intensywne zabarwienie. Uzyskany kolor należy porównać z wzorcami, które znajdziemy na specjalnym testerze. Koszt takiego testera to około 200 złotych, lecz zawiera dwa osobne zestawy do przeprowadzenia wymaganych prób.

Test domowy działa nieźle, daje wiedzę na temat płodności, jednocześnie nie jest diagnostyczny. Kluczowe jest bowiem nie jedynie jak dużo plemników znajduje się w nasieniu, ale też ich jakość, czyli jaką mają budowę czy ruchliwość. Takiego czegoś normalnym domowym testem nie uda nam się sprawdzić.

Czy omawiane tematy Cię absorbują? Raźno zatem kliknij ten link – ta ważna witryna zapewne też niezwykle Cię zainteresuje.

Jeśli chcemy naprawdę się dowiedzieć, co nie gra z płodnością, najlepiej skorzystać z pomocy doktora (sprawdź więcej na najkorzystniej zgłosić się do poradni andrologicznej lub kliniki niepłodności. Lekarzami, którzy trudnią się najczęściej zagadnieniem płodności są ginekolodzy, tak więc ginekolog Twojej partnerki może wskazać dobrą przychodnię, w jakiej dokonuje się fachowe testy płodności. Po tego typu fachowym teście będziesz wiedział już wszystko, a wszelkie wątpliwości rozwieje doktor, który w takim badaniu zobaczy to, to co laik mógłby przeoczyć.