Jak zbudować prawdziwie eko domek?

Postawienie domeczku to bardzo skomplikowana kwestia. Nie starczy ładna działka. Obecnie powinniśmy pomyśleć nad dbaniem o naturę.

ekologia

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

W branży budowlanej znaczy to w pierwszej kolejności zastosowanie supernowoczesnych technologii. I to nie jedynie jeśli chodzi o prace wykończeniowe w typie: infrastruktury sanitarnej, podłączenia wody, systemu centralnego ogrzewania na ekologiczne paliwo (przykładowo na wiklinę), ewentualnie na zaawansowane technicznie, wysoce efektywne kotły które wypalają bardzo niewielką cześć opału, dla przykładu gazu. Zaoszczędzić można też zakładając oczyszczalnię biologiczną w miejsce klasycznego szamba (http://ajpszamba.pl/).

Jeśli będziesz zdania, że opublikowane w tym tekście informacje są godne uwagi, sprawdź jeszcze szczegóły w linku premiksy dla bydła. Będą tam równie przydatne dane.

Już na starcie stawiania murów moglibyśmy zatroszczyć się o przyrodę, poprzez zdecydowanie się na dostosowaną do zachcianek i zasobności kieszeni metodę budowania. Konstruuje się obecnie parę typów przegród zewnętrznych. Ich struktura determinuje, czy będą one ekonomiczne, a co z tego wynika pozytywne natury. Najogólniej wyjaśniając, możemy postawić na ściany jednowarstwowe albo wielowarstwowe (więcej o tym tutaj).

Zaletą tych pierwszych, jest szybkość stawiania ścian i relatywnie niskie wydatki na murowanie. Często stawiana przegroda zewnętrzna jest z pustaka lub z ceramiki. Współcześnie murowane mury jednowarstwowe są bardzo dobrze izolujące termicznie. Najlepiej jednakże jeżelibyśmy zastosowali do ustawiania przegród beton komórkowy. Okazało się, że ma on wysokie właściwości termiczne, porównywalne ze sposobami murowania murów 2 warstwowych i trójwarstwowych. Mury z takiego betonu nie wymagają zastosowania fakultatywnego izolowania. Starczy jedynie zaprawa na ściany zewnętrzne. Zwykle używa się gruntu w skład którego wchodzi wapno i cement, jest on bardzo cieszący się popularnością poza tym łatwo dostępny.

W dzisiejszych czasach już coraz rzadziej wykonuje się podkłady na miejscu budowy. Wygodniej jest nabyć gotowe zaprawy na ściany zewnętrzne, tym lepiej iż dokładane są do nich zwykle substancje biologicznie czynne, co w istotny sposób ulepszą ”życie” budynku. Kolejnym typem ścian z jakich zdołamy wznieść dom jest ściana z dwóch warstw. Jest to typ muru, który składa się z dwóch warstw: części podstawowej przegrody trzymającej wagę budynku a także warstwy termicznej, najczęściej skleconej z pianki izolacyjnej zamocowanej do ściany przy pomocy klejonej zaprawy na ściany zewnętrzne i specjalistycznej siateczki zabezpieczającej piankę izolacyjną. Między murem a pianką ocieplająca musi pozostać kilkumilimetrowa szczelina, której zadaniem jest usuwanie wilgotności a także pary wodnej. Dzięki temu ściana oddycha.