Filozofia Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mediach – czy warto toczyć boje?

Termin Gender, który po prostu oznacza płeć kulturową, jest przez niektóre środowiska w naszym kraju mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują ciągle dużo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) widzi się problem tam gdzie go nie ma.
Odkąd pamiętam dziewczynki nie tylko misie czy lalki ubierały w ubranka dla lalek, karmiły czy wciskały im do buzi smoczki. Także szły w ruch samoloty, rakiety czy samochody zabawki.

Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje pasjonatką pojazdów (osobiście znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

To samo dotyczy chłopców.

Czy poszukujesz teraz czegoś ciekawego? Jeżeli tak, to zerknij na ofertę (http://www.maleskrzaty.pl/przyjecia-urodzinowe/), która niewątpliwie wyda się Tobie ekscytująca. Dotyczy ona pokrewnej problematyki.

Nie ma w tym nic dziwnego kiedy mały chłopiec zaczyna bawić się lalką swej siostrzyczki. Dopiero od niektórych dorosłych małe dziecko dowiaduje się czym powinno się bawić a co jest niepożądane. Takie narzucone przez społeczeństwo i kulturę role społeczne mogą w ostateczności doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka może być dużo gorsza niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zachowań w dzieciństwie.Pojemniki z zabawkami, czy także plecaki dla dzieci mogą mieścić zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (smoczki) dla tychże i nie ma w tym nic niepokojącego!

WHO gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część społeczeństwa jest zbyt konserwatywna, a przecież te funkcje społeczne uległy olbrzymiej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. W Dzisiejszych czasach nie dziwi nikogo obraz (wydruk na płótnie) kobiety w pełniącej funkcje kierowcy tramwaju albo ciężarówki. Nie dziwi również osobnik płci męskiej w zawodzie przedszkolanki albo opiekuna dla oseska, czy też w innych ponoć „damskich” zawodach. Dzisiaj rzeczą najzwyklejszą w świecie jest to, że oseskiem opiekuje się oboje rodziców. Modne są nawet ostatnio urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Wspaniałą okazją do ćwiczeń więc jest zmiana pieluszki lalce czy miśkowi, włożenie mu ubranka dla lalek (ładne ubranka), zabawa w karmienie lalki czy misia.Jak widać po ostatnich sporach w naszym społeczeństwie nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd chyba biorą się te wszystkie nieporozumienia. Z przepaści międzypokoleniowej. W tej kwestii na pewno lepiej zaufać psychologom i własnemu rozsądkowi oraz instynktowi macierzyńskiemu lub „tacierzyńskiemu”