Bądźmy EKO!

Każdy z nas lubi spędzać czas w czystym, miłym otoczeniu. Czyste biurko w pracy, równa się czysty umysł, natomiast czyste mieszkanie relaks i odpoczynek. Nieczęsto jednak, interesuje nas jak przebiega dalsza droga naszych odpadów. A jest to nasz obowiązek, ponieważ zwykle mieszkaniec Polski „produkuje” każdego roku około 350 kg śmieci. Z tego względu segregacja śmieci to sprawa niezwykle istotna w obecnych czasach.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy w końcu zrozumieć, iż wyrzucane przez nas śmieci ulegają rozkładowi przez wiele, wiele lat. Wiele z nich, np. plastikowe butelki, w zasadzie nie ulegają rozkładowi. Tak długo jak mieszamy proces recyklizacji nie będzie możliwy. Dodatkowo, śmieci jest coraz więcej, a miejsca na ich składowanie coraz mniej. Potrzebna jest zatem segregacja.

Jednak cały czas nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że tę niechlubną liczbę można zmniejszyć w bardzo prosty sposób.

Wejdź na mój serwis! Tam oczekuje na Ciebie nowa fantastyczna porcja najlepszych artykułów na powyższy temat. Nie zwlekaj!

Zmiany najlepiej rozpocząć od domowego zacisza! Dzięki poświęceniu każdego dnia paru chwil na segregację śmieci, ograniczymy ich ilość nawet o połowę. Z pełną świadomością i rozmysłem podchodząc do tematu segregacji, możemy zminimalizować koszt ich wywożenia. Wystarczy odrobina chęci, a tak wiele możemy zrobić dla natury i własnego portfela.
Podstawą są dobrze dobrane kosze na śmieci, albowiem podstawową zasadą dobrej segregacji w naszym domostwie jest oddzielenie tzw. odpadów biodegradowalnych – organicznych (np. resztek jedzenia) – od innych odpadów. I bynajmniej nie jest to jednoznaczne z paroma kubłami w naszej kuchni – możemy ograniczyć się do pojemnika z dwiema komorami, ustawiony obok odkurzacza . W jednej znajdzie się miejsce na odpady kuchenne, w drugiej zaś pozostałe.
Należycie kosze na śmieci, dopasowane do szafki i ilości wytwarzanych śmieci, potrafią w znacznym stopniu udoskonalić kuchenne prace i sensowne segregowanie.

Jeżeli posiadamy dość dużo miejsca w kuchni, możemy zdecydować się na większą ilość koszy do segregacji, np. na papier, szkło czy plastik. Gdy warunki nam na to nie pozwalają, codziennie, w drodze do pracy lub szkoły postanówmy sobie „spacer do pojemników”. Połączymy przyjemne z pożytecznym: dbanie o środowisko, finanse oraz…zdrowie najbliższych.