Przedwczesny poród – w jaki sposób unikać komplikacji?

Mimo postępu medycyny, dzieci, które przychodzą wcześniej na świat są narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Trzeba wiedzieć, że można zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, stosując się do zaleceń lekarza.

Ciężarne ,które mogą mieć tego typu problemy, powinny wiedzieć, jakie są ich przyczyny oraz w jaki sposób uchronić się przed nimi. Oczywiście jest wiele przyczyn, które mogą spowodować przedwczesny poród. Do tych najważniejszych położnicy zaliczają zły stał zdrowia ciężarnej. Ważne jest także, czy kobieta w trakcie poprzednich porodów poroniła lub urodziła martwe dziecko.

Jednakże współczesny tryb życia także nie sprzyja zdrowiu kobiet ciężarnych. Dziś dużą rolę odgrywa tu także stres, na który jesteśmy narażeni na co dzień. Jeśli kobieta pracuje fizycznie, bezwzględnie powinna zawczasu poprosić o zwolnienie lekarskie. Również w ostatnich miesiącach ciąży trzeba przede wszystkim unikać wysiłku fizycznego. Jeśli nie chcemy przedwcześnie znaleźć się na sali porodowej, należy zapomnieć o podnoszeniu cięższych przedmiotów. Niestety złe warunki socjalne również nie są w tym wypadku pozbawione znaczenia.

rehabilitacja

Źródło: http://sxc.hu/

Kobiety, które znajdują się w tej grupie nierzadko ciężko pracują w trakcie ciąży. Nierzadko zdarza się, że osoby z uboższych rodzin nadużywają narkotyków. Są to elementy, które bardzo zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.

Kolejny czynnik, którego nie należy ignorować to wiek kobiety. Jeśli znajdujemy się w tej grupie, musimy przede wszystkim dobrze się odżywiać i być pod stałą kontrolą lekarza.

Niekiedy jednakże po prostu dziecko rodzi się przedwcześnie. Wówczas noworodek pozostaje pod stałą kontrolą lekarzy, dopóki nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować.

lekarz neonatolog i pediatra

Autor: Centrum Stomatologii „Galeria Uśmiechu”
Źródło: Centrum Stomatologii „Galeria Uśmiechu”

Wcześniakami opiekuje się dobry neonatolog we Wrocławiu, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Stale kontroluje on stan noworodka, dba również o stworzenie dla niego najlepszego środowiska zastępczego, aby mały organizm rozwijał się prawidłowo poza łonem matki. Dziś dzięki nowoczesnemu sprzętowi medycznemu można uratować dzieci ważące nawet poniżej kilograma.

W razie trudnych komplikacji specjaliści neonantolodzy konsultują się z lekarzami z innych dziedzin medycyny. Często potrzebna jest pomoc kardiochirurga lub rehabilitanta. Na przykład rehabilitacja (neurorehabilitacja pourazowa kręgosłupa) dla dzieci we Wrocławiu to specjalizacja wielu prywatnych klinik, które wspomagają prawidłowy rozwój wcześniaków. Dzięki postępowi medycyny, coraz więcej wcześniaków ma szansę na przeżycie.