Zabawki dla dzieci – o czym warto pamiętać?

Kupując zabawki dla swoich dzieci, niezbędna okaże się odrobina wysiłku. Czy należy zdecydować się na najmodniejsze pluszaki, czy bardziej skoncentrować się na ekologicznych klockach? Czy nasze pociechy na pewno potrzebują „praktycznych” zabawek? Może lepiej kupić tradycyjną lalkę. Zobacz, w jaki sposób szukać odpowiednich zabawek.

Skupiamy się najczęściej na tym, że miś (zobacz także: miś z imieniem) z czerwonym serduszkiem jest świetnym prezentem dla dziewcząt, a Lego Ninjago to prezent dla pomysłowego chłopca. Zabawka powinna sprawiać przyjemność i stymulować rozwój dziecka. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem może być dostosowanie gadżetów do wieku pociech. Za pomocą takich zabawek maluchy są w stanie oswajania się z otoczeniem, a nawet w naturalny sposób się pobawić.

Zabawki dla niemowląt

Niemowlaki nie koncentrują się dokładnie na obiektach, ale poznają świat zmysłowo. Do tego celu idealnie nadają się barwne gadżety z pozytywką, a nawet kolorowe smoczki i gryzaczki Avent czy Tomee. Coraz większą popularnością cieszą się edukacyjne maty w przyjemnych kolorach. Zazwyczaj nad nią zawiesza się zabawki, które także pobudzają percepcję dziecka.

Zabawki dla rocznego dziecka

Autor: Trefl

W tym wieku dziecko zaczyna powoli dobierać sobie zabawki i coraz baczniej się im przyglądać. Jak zwykle bardzo ważne jest, aby rzeczy, którymi się otacza nie mogły doprowadzić do nieszczęścia, czyli były na tyle duże, żeby nie zostać połknięte. Dobrze, żeby zabawki posiadały. Maluch powoli uczy się zapamiętywać kształty, w związku z tym przydatne okazują się zabawki, które należy dopasować. Książki z barwnymi ilustracjami, wzbogacone przyciskamipozwalające poznać np. odgłosy zwierząt, także wydają się słuszne. Ważne, żeby gadżety dla najmłodszych nie okazały się zbyt wielkim wyzwaniem dla dziecka, czyli nie mogą dostarczać zbyt wielu bodźców równocześnie.

Co dla przedszkolaka

Tutaj sytuacja już jest nieco łatwiejsza, gdyż maluchy same są w stanie zakomunikować, co im się podoba i umieją krytycznie spojrzeć na zabawkę. W wyważony sposób należy przemycać edukacyjne układanki i klocki, które pomogą rozwinąć wyobraźnię przestrzenną. Maluchy samodzielnie potrafią konstruować swój świat z użyciem otaczających ich zabawek, nie trzeba zatem przesadzać z „nauką przez zabawę”. Każdy element zabawy, który umożliwia ruch okazuje się świetnym rozwiązaniem. Ponadto warto zadbać o rozwój zdolności dziecka, dlatego też nie wolno zapomnieć o zestawach do malowania i plastelinie.