Jakimi regułami należy kierować się, pragnąc wykonać montaż kominka w domku jednorodzinnym?

Najważniejszą sprawą podczas montowania kominka w domku jednorodzinnym jest komin. To od niego w głównej mierze zależy montaż kominka, gdyż odpowiada za odprowadzenie dymu który powstaje w trakcie spalania drewna.

Komin powinien być szczelny i zrobiony z tworzyw niewrażliwych na wysokie temperatury. Musi być także właściwie zaizolowany cieplnie. Najlepiej, gdy jest zbudowany w środku jednorodzinnego domku (zobacz – klik!. Wówczas nie wychładza się, a w czasie palenia oddaje ciepło do budynku.

Zainteresowany zagadnieniem? Poczytaj o tym więcej. W tym celu użyj adresu (http://www.prymat.net/oferta/szalunki/szalunki-scienne/), który przeniesie Cię na serwis. Zachęcamy!

Przeprowadzając montaż kominka koniecznie trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach podłączenia wkładu kominkowego do komina. Ważna jest odległość od samego podłączenia czopucha do przewodu dymowego w kominie do jego wyjścia nad dachem.

Odległość ta nie powinna być mniejsza niż 4 metry. Należy pamiętać o rozmiarach komina. Powinny być dostosowane do wielkości otworu paleniska kominka. Przewód kominowy powinien mieć zachowany kształt koła ewentualnie prostokąta. Za duży przekrój może powodować kłopoty w funkcjonowaniu kominka – kominki-mefisto.pl/realizacje-mefisto. Za mały przekrój może negatywnie wpłynąć na ciąg, co w konsekwencji może doprowadzić do dymienia wkładu. Kominek w domu winien być wybudowany jak najbliżej komina, aby na dymowym przewodzie było jak najmniej zgięć. Lokalizacja kominków o konstrukcji lekkiej jest bardziej dowolna niż tych murowanych.

ogień płonący w kominku

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Budując kominek w domu istotne jest odpowiednie doprowadzenie powietrza do specjalnej komory spalania. Jego niedostateczna ilość to najczęstszy powód nieprawidłowego działania kominków. Powietrze nie powinno być pobierane od strony garażu bądź od strony ulicy. Z takim powietrzem do środka jednorodzinnego domku naprawdę będą napływać niemiłe zapachy i wszystkie zanieczyszczenia. Najkorzystniej pobierać powietrze od strony zachodniej, to stąd najczęściej wieje wiatr.


Przed przystąpieniem do montowania kominka należy także zbadać podłoże w miejscu, gdzie ma zostać postawiony. Fundament bądź strop powinny mieć odpowiednią wytrzymałość. Przeciętny kominek z wkładem waży pięćset kilogramów. Należy oprócz tego ocenić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie są rozprowadzone przewody instalacji gazowej, grzewczej lub elektrycznej.