Zaprawianie nasion

Definicja zaprawiania ziaren, nazywane też bejcowaniem , to przeważnie działanie praktykowane przez większe koncerny zajmujące się produkowaniem na handel. Żeby plony były zdrowe i liczne do wysiewu trzeba wykorzystać zdrowy materiał roślinny. Olbrzymie znaczenie ma też jakość gleby i ziaren, które mogą być zasiedlone przez grzyby, wirusy i bakterie, które zaczynają atakować roślinę w pierwszej fazie – podczas kiełkowania.

Bardzo często z tego powodu młode siewki nie rozwijają się i zamierają, a plon często ma niezadowalającą jakość i niewielką ilość. Co daje bejcowania nasion przed siewem? Czy nie szkodzi to uprawnianej żywności?

wschodzące nasiona

Do zespołu najniebezpieczniejszych grzybów powodujących choroby roślin, które mogą kryć się w ziemi zaliczamy odmiany: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Botritis, Sclerotinia. Zaprawy do nasion mają zniszczyć bądź znacząco ograniczyć patogeniczne mikroorganizmy, które znajdują się na zewnątrz nasion lub w środku nich. Ochraniają one roślinę przez ok. 2-3 tygodnie podczas kiełkowania, gdy najbardziej narażona jest na patogen zasiedlający glebę do której została wysiana.

kiełkujące nasiona

Poza grzybami, młodym roślinkom kiełkującym, w glebie mogą grozić jeszcze inne niebezpieczeństwa, np. larwy, szyjce i połyśnice. Skorzystanie z zaprawy do nasion w pierwszej fazie wzrostu roślin może zapobiec pewnych chorób i szkodników. Może ona także wykluczyć konieczność użycia oprysków chemicznych, które są dużo niebezpieczniejsze w skutkach dla środowiska niż zaprawy do nasion.

W roku 2009 mnóstwo zapraw wycofano ze sprzedaży i możliwości użycia w Polsce. Obecnie jednak mamy duży wybór preparatów, które możemy kupić i wykorzystać do zabezpieczenia nasion warzyw oraz kwiatów. Tak samo w uprawach hobbystycznych, w domowym ogródku, lub na działce. Dobrze jest stosować preparaty pochodzenia naturalnego, o jak najmniejszej ilości środków szkodliwych dla środowiska. Takim preparatem jest z pewnością Syllit 65wp.

Ona jest wprost niebanalna – bardzo zalecamy tę ofertę. Jeśli masz ochotę powiększyć obszar swej wiedzy na ten temat, to kliknij ten link.

Można go stosować w sadach. Jest to środek o działaniu grzybobójczym o formie proszkowej, z której przygotowuje się zawiesinę a następnie spryskuje drzewka owocowe w celach interwencyjnych lub zapobiegawczych.