Nauka języka polskiego

Wielu ludzi z całego świata twierdzi, że język polski jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Bierze się to zarówno z skomplikowanej gramatyki, jak i z wymowy, która obcokrajowcom sprawia wiele trudności. Także samym Polakom niekiedy trudno jest do końca pojąć niektóre zasady gramatyczne czy pisownię i wymowę części określeń. Kłopotliwa może być liczba przypadków, która w tym języku jest bardzo wysoka.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego język polski od właściwie każdej zasady ma dużą liczbę wyjątków, które można jedynie zapamiętać. Obcokrajowcy chcą opanować język polski z różnych powodów. Tym, który pojawia się szczególnie często, jest posiadanie rodziny w Polsce i przeprowadzka do tego kraju. Po założeniu rodziny z kolei występuje łatwość w uczeniu pociechy dwóch różnych języków, którymi mówią dorośli. Tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo korzystne w nauczaniu języków, ponieważ dzieci najłatwiej uczą się nowych słów.

Elementarze i nauka czytania
Na terenie Polski przyjęte jest, że nauka pisania i alfabetu przebiega z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego rodzaju pociecha zapoznaje się zazwyczaj w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W elementarzu zaprezentowane są poszczególne litery polskiego alfabetu, zwykle dekorowane obrazkami ułatwiającymi utrwalanie wiedzy. Znajdują się tam również proste wierszyki i piosenki opierające się na abecadle. Natomiast nauka czytania po polsku zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice zwracaja na to uwagę. Nauka poprawnego i kształtnego pisania zwykle ma miejsce w szkole, w pierwszych klasach – więcej.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla cudzoziemców
Jak już było wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa niezwykle kłopotliwy do nauczenia się. Charakterystyczne jest to, że w większości przypadków niepolecane jest przyswajanie go z elementarzy i książek na własną rękę. Wypływa to zwłaszcza z zawiłości w wymowie. Najlepszym wyjściem jest zazwyczaj zapisanie się na kurs języka polskiego, lub też opanowywanie go w życiu codziennym przy okazji wyjazdu do Polski. Nauka może również odbywać się w sposób bardziej innowacyjny, z uzyciem urządzeń. Przykładem są specjalne kursy (nasze dane kontaktowe), które organizują rozmaite instytucje, a które odbywają się z wykorzystaniem aplikacji takich jak Skype.