Druk – wynalazek, który zmienił świat

To już prawie siedem wieków mija, odkąd Johannes Gutenberg postawił pierwszą drukarnię w Moguncji. To niezwykłe, jak ten wynalazek ulepszył świat. Od roku, kiedy moguncki rzemieślnik wymyślił drukowanie papieru, trzeba odmierzać narodziny nowoczesności. Uproszczenie powielania ksiąg miało wielki wkład do powstania europejskiej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez ruchomych czcionek w następnym stuleciu nie pojawiłaby się reformacja.

Czy myślisz o dokładniejszym poznaniu opisywanego tutaj materiału? Jeśli tak, to zweryfikuj stronę (https://www.mercor.com.pl/), która również niewątpliwie przykuje Twoją uwagę.

A obecnie? Spójrzcie na przykład na branżę reklamową – drukowanie ulotek (Sprawdź ofertę: jest dzisiaj powszechne. Możecie sobie wyobrazić przepastne hangary, w których mrowie robotników mozolnie przepisuje i przerysowuje pojedyncze świstki? Tą drogą przed wynalazkiem Gutenberga tworzono literaturę. A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc oddzielnie wypisywać, co za męka.

Przed chwilą, w której moguncki rzemieślnik opracował ruchome czcionki, ogólnie mało kto umiał czytać i pisać. Dzieła literatury były rzadkim produktem. To brało się z podstawowej zasady handlu. Jeśli coś jest kosztowne w produkcji, bo zabiera wiele czasu i wymaga sporą liczby pracowników, to cena produktu na rynku będzie niemała. A w wiekach średnich zróżnicowanie majątkowe było naprawdę gigantyczne. Woluminy kupowała zatem garstka ludzi, a jeszcze bardziej mikroskopijna grupa potrafiła je przeczytać.

Jądrami kultury były monastyry, w których bracia starannie przepisywali grube tomiszcza, zazwyczaj egzemplarze Biblii. Rozprzestrzenienie posiadania tej świętej księgi po wymyśleniu druku okazało się najważniejszym katalizatorem rewolucji społecznych i religijnych. A w tej chwili pomyślcie, jak jest współcześnie. Wielka rzeczą ludzi ma w domu tomy poezji, notesy, zeszyty, albumy. A słowo powstały dzięki czcionkom jest dziś uparcie wypychane przez technikę masowego cyber przekazu .

Ale to jeszcze nie schyłek epoki druku. Usługi drukarskie są wciąż przydatne. Dzięki drukowi funkcjonuje prasa. To również oczywiście najpopularniejsze narzędzie w reklamie. Druk ulotek, plakatów, szyldów rozkręca globalną ekonomię od dziesięcioleci. Znalezienie dobrej drukarni to żaden problem. Trzeba połączyć się z siecią, otworzyć wyszukiwarkę i wpisać sformułowanie „druk miasto” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś z masy dostępnych możliwości.

Kliknij ten link sprzątanie biur wrocław cennik! Na stronie zobaczysz interesujące fakty na ten temat, opisane w naszymartykule.