Publiczne czy prywatne – jak wybrać żłobek i przedszkole

Kiedy szukamy żłobka lub przedszkola dla naszego malucha usiłujemy sprawdzić Każdy najdrobniejszy szczegół. Rozmawiamy z dyrektorem, opiekunami, przyglądamy się kuchni, wypytujemy o żywienie. Naturalnie, spora część rodziców nie ma szans na miejsce dla malucha w przedszkolu czy żłobku publicznym. Dobrze jest wówczas przejrzeć ofertę niepublicznych placówek.Co oferują niepubliczne przedszkola i żłobki

Teraz, odkąd zamykane są publiczne placówki, niepubliczne przedszkola możemy znaleźć we wszystkich miastach. Naturalnie, im większe miasto, tym większa oferta. Dla przykładu, jeśli idzie o prywatne żłobki Warszawa ma mnóstwo do zaproponowania. Można bez trudu wyszukać placówkę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Niewielkie grupy, doskonała opieka, pyszne jedzenie, ponad to zajęcia dodatkowe – wszystko to możemy zapewnić swojemu maluszkowi zapisując je do właściwego żłobka.

Tak samo jest z przedszkolami. Nawet jeżeli dziecko ma dwoje rodziców pracujących na etatach, czasem nie ma szans na miejsce w przedszkolu. Wówczas wyjściem są prywatne placówki. Obecnie rachunki za przedszkole prywatne są mniej więcej na tym samym poziomie albo nieco wyższe niż za publiczną placówkę. Jeśli zsumujemy wszelkie opłaty za dodatkowe zajęcia, to w zasadzie nie dostrzeżemy wielkiej różnicy. A prywatne placówki zazwyczaj mają ciekawszą ofertę, większy wachlarz zajęć do wyboru, lepiej wykwalifikowanych opiekunów.

Czym się kierować przy wyborze
Oczywiście tak jak w wypadku żłobków i tu duże miejscowości mają większy wybór. Jeżeli idzie o przedszkole niepubliczne Warszawa ma takiego rodzaju placówkę prawie na każdej ulicy. Powodem takiego mnożenia się prywatnych przedszkoli są coraz większe wymagania rodziców i likwidowanie kolejnych miejsc w publicznych placówkach.

Niezależnie od tego czy wybierzemy przedszkole publiczne czy prywatne, pamiętajmy aby sprawdzić opinie na jego temat. Istotne jest podejście nauczycieli do maluchów, sposób prowadzenia zajęć, ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu i mnóstwo innych. spory nacisk połóżmy na bezpieczeństwo. Sprawdźmy czy aby na pewno placówka zadbała o zabezpieczenie wszelkich miejsc, do których małe dzieci(polecamy kurs szybkiego czytania online) nie powinny mieć dostępu. Gdy będziemy pewni swojego wyboru i spokojni o malucha, to i nasze dziecko w przedszkolu będzie miło spędzało czas. A to najistotniejsze.