Chryzantemy w ogrodzie i wazonie

Chryzantemy to prawdziwe królowe nazywane są często królowymi jesieni. Te przepiękne sezonowe kwiaty nieszczęśliwie przywodzą na myśl odświętne dekoracje nagrobków na Święto Zmarłych. Między innymi z tej przyczyny chryzantemy nieczęsto komponuje się do ozdabiania wnętrz, wiązanek ślubnych czy wiązanek na radosne okoliczności. We wschodniej kulturze jednak jej znaczenie jest diametralnie inne.

chryzantemy

Źródło: chryzantemy

O miłości, prawdzie i zakochaniu…Pierwsze wspomnienie o chryzantemach (ceny chryzantem – sprawdź tutaj) można przeczytać w zapiskach Konfucjusza które powstały ok. 500 lat p.n.e. W dzisiejszych czasach znamy blisko 50 gatunków tych kwiatów, z których większość z nich rośnie dziko w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Chryzantema w kolorze złocistym jest herbem cesarzy japońskich. W Japonii obmywano się rosą zbieraną z płatków tych pięknych kwiatów wierząc, że rytuał przyczyni się do dobrego zdrowia i długowieczności. Chryzantemy w kolorze czerwonym, tak jak czerwone róże, symbolizują miłość, białe symbolizują prawdę, a żółte zakochania.

Chryzantema – królowa jesieni w domowym ogrodzieZnając już pozytywnie kojarzącą się symbolikę owych wspaniałych kwiatów, warto zaplanować im właściwe stanowisko w przydomowym ogrodzie lub na działce. Kiedy wszystko wokół smutnieje i przekwita, chryzantemy stają się królowymi schyłku roku. Okres zakwitania określa się od połowy sierpnia do nadejścia zimowych przymrozków. Wśród najbardziej znanych, warta szczególnej uwagi jest chryzantema wielokwiatowa.

chryzantemy cięte

Źródło: chryzantemy.pl

Jej kwiaty wspaniale znoszą przymrozki do -5 stopni C. Chodź jej system korzeniowy jest płytki nie wymaga szczególnej ochrony i osłony przed mrozem. Wysokość krzewu wielokwiatowego może wynieść od 50 do 150 cm. Najlepiej jest wybrać dla niej stanowiska półcieniste i glebę o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Chryzantema wielokwiatowa wygląda uroczo także w roli tła dla mniejszych roślin ozdobnych. Uwaga: Kompozycje zieleni piękne przez cały rok dobrze jest dobierać z roślin o rozmaitych wielkościach i okresach kwitnienia.

Jeżeli po przestudiowaniu tego zagadnienia, będziesz posiadać chęć na więcej danych, to kliknij i zobacz, jakie porządne informacje zawiera ten tekst.

Wówczas będzie ona zmieniała się wraz z porami roku.

Chryzantemy, rosnące w Polsce nie są bardzo wymagające. Można je sadzić od wiosny do lata. Żeby rozkrzewić malutką roślinkę, trzeba trzy razy usunąć niezdrewniałe wierzchołki pędów. Jednocześnie zabieg ów opóźnia zakwitanie. Żeby zapobiec dziczeniu, które objawia się zmniejszeniem rozmiaru kwiatów, chryzantemy warto przesadzać co 3-4 lata na nowe stanowisko. Nawet podczas kwitnienia. Suche pędy dobrze jest pozostawić , a zeschłe kępy usunąć wiosną.