Pielęgnujemy ogródek ekologiczny, a może stosując wachlarz środków chemicznych?

Prawdziwy miłośnik przydomowego ogródka i działkowiec z nerwowo oczekuje przyjścia wiosny. Przed zimą należało wykonać multum niezbędnych prac, aby w nowym sezonie móc delektować się tylko relaksującymi zajęciami. Czy tego właśnie należy się spodziewać po pracach ogrodniczych wiosną?

wschodząca roślina

Multum z tych rzeczy uzależnionych jest od tego jak dużo udało nam się zrobić przed nadejściem zimy. Pomimo tego, że Polska do tej pory nie nie została znacząco sparaliżowana przez przytłaczającą ilość śniegu i trzaskający mróz, ale mnóstwo roślin nie dobrze znosi duże zmiany temperatur. Jeżeli ich optymalnie nie zabezpieczyliśmy przed chłodem oraz śniegiem mogły doznać szkody.

Ponadto, jeśli nie wykonaliśmy tego przed zimą, wiosną trzeba będzie skrócić pędy krzewów owocowych – malin, porzeczek, agrestu i jeżyn. Wiosną także należy wybrać miejsca na najbardziej ulubione warzywa i sezonowe owoce. Na naszym niedużym kawałku ziemi możemy pozwolić sobie na uprawę ekologiczną, bez stosowania środków chwastobójczych i owadobójczych.

Inaczej jednak robią to przedsiębiorcy, którzy uprawiają rośliny na wysoką skalę. Razem ze wzrostem cen muszą oni skutecznie zadbać o dobre zdrowie oraz jak największą ilość płodów. Zgodnie z danymi GUS na 2010 rok, zebranych w powszechnym spisie rolnym, wynika, że rolnicy i ogrodnicy przemysłowi używają najwięcej środków chwastobójczych, stosowało je aż 91,5 % badanych. Natomiast środków o działaniu grzybobójczym ok. 60 % ankietowanych.

kompost

Oznacza to, że są to jedne z większych problemów z którymi muszą borykać się producenci żywności. W ostatnich latach jednak wiele gospodarstw rolnych i ogrodniczych odstępuje od używania chemii w uprawie roślin. Coraz większą popularność zdobywają bowiem rośliny (Auto feminizowane nasiona marichuany) z upraw ekologicznych. Nie mogą one co prawda poszczycić nadzwyczajną wielkością, pięknem i ilością plonów, ale z pewnością godna pochwały jest ich jakość zdrowotna. Zgodnie z rosnącym trendem ekologicznym zachęcamy uprawiania samodzielnie oraz kupowania takich żywności.

Są też okoliczności, które mogą wymusić stosowanie chemii. W sieciach ogrodniczych, także internetowych, znajduje się multum środków chwastobójczych np. Starane i owadobójczych jak Promanal. Zanim je zastosujemy w naszym ogródku warto poradzić się specjalisty.