Chryzantema

Chryzantema to zapadająca w pamięć, często hodowana roślina ozdobna o ładnych okrągłych kwiatostanach. Jej płatki mogą mieć różnorodne kolory – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i pomarańczowe.

Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Nad wyraz ceniona w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa powstała na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu obszarach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy

Autor: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem pielęgnacji. Chryzantemy właściwie uprawianie odwdzięczają się nieprzeciętnym kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. Współcześnie uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako rodzaj kwiatów ozdabiających ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina głównie doniczkowo-szklarniowa, ale są i gatunki, które można sadzić w gruncie na działce.

Najlepiej, by rosły w miejscu jasnym, ale nie nadmiernie silnie rozgrzanym. Aby je uprawiać, najbezpieczniej kupić gotowe sadzonki chryzantemy. Powinno się je posadzić wiosną lub latem, koniecznie używając nawożonej ziemi – można użyć zarówno naturalnego, jak również sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najbezpieczniej płynna.

Chryzantemy doniczkowe

Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy używamy nawozów sztucznych, potrzebne jest ich opóźnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może opóźnić kwitnięcie. Inną niebagatelną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli ścięcie niezdrewniałych pędów tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Trzeba tak zrobić trzy razy w ciągu uprawy roślin. Następne konieczne zabiegi pielęgnacyjne to skrócenie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ chryzantemy czerpią sporo składników mineralnych. Ziemia nawóz wapniowy musi być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Podczas zimowania wyśmienitym pomysłem jest zakrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym razie liśćmi z powodu wrażliwości tych kwiatów na wilgoć. Można nabyć również odmiany mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i bez trudu można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest zanieść rośliny do ciepłego, dobrze oświetlonego miejsca. Trzeba pamiętać, że chryzantemy są wysoce wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich mocne naświetlenie jest bardzo istotne w tym czasie. W przypadku wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy spryskać właściwym środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr (sklep