Czy w istocie historia jest nudna?

Bardzo często ludzie, także na nieszczęście Polacy, w zupełności deprecjonują rangę historii. Ciężko w sumie niektórym ludziom się zbytnio dziwić, bo jeżeli kompletnie nie interesują się historią, mają święte prawo tak rozumować. Jednak w żadnym wypadku nie można zaakceptować tego typu postawy! W takim razie: co zrobić, aby historia wśród Polaków była bardziej popularna?

zdjęcie

Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Bardzo ciężkie zapytanie, lecz w zasadzie pewnie jakieś relatywnie sensowne wnioski mimo wszystko wyciągnąć. Najważniejsze jest szkolnictwo. Zatem jeżeli polskie dzieci będą nauczali bardzo dobrzy historycy, tacy ludzie, którzy wiedzą jak zaszczepić młodzieży miłość do tego przedmiotu, to po prostu dostrzeżemy, że po pewnym czasie bez cienia wątpliwości świadomość historyczna będzie na bardziej satysfakcjonującym poziomie. I to jest piękne, czyż można na przykład wyobrazić sobie mądry dialog kultur (o tym na ), jeśli większość osób kompletnie nie kojarzy podstawowych pojęć historycznych?

To generalnie ciekawe zagadnienie – jak nasi rodacy mogliby lepiej dogadać się z np. Żydami? Choć tłumacz szwedzki antysemityzm to pojęcie ciężkie do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych państwach ludzie są sporo mniejszymi antysemitami, to jednak fakty są takie, iż stosunkowo ciężko jest się nam porozumieć. I nie chodzi tylko o barierę językową. Często niemal nic nie wiemy na temat Żydów. Nieco suchych informacji oraz multum stereotypów. I z tej przyczyny popularnościącieszą inicjatywy jak powiedzmy podstawowa szkoła żydowska, bo naprawdę wypadałoby, abyśmy nareszcie poznali Żydów. Choć oczywiście Żydzi powinni poznać także nas. O nas również należy zawsze pamiętać!

Ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu nareszcie historia może przestać kojarzyć się młodziakom z nudą jest popularyzacja jakże fajnych filmów umieszczanych w serwisie Youtube. Można tak naprawdę śmiało powiedzieć, że jedna seria filmików, oczywiście takich sensownych, bardzo często daje sporo więcej oczekiwanych efektów, niż nużące lekcje w szkole. Kogo tak naprawdę interesują lekcje historii jakie znamy ze szkół? Generalnie wyłącznie prawdziwych pasjonatów! Kiedy w rachubę wchodzą filmiki na Youtubie, bardzo często jest tak, że potrafią zaciekawić także takie osoby, które w sumie nie posiadają znacznego zacięcia do historii!