Bezpieczne place zabaw dla naszego dziecka.

Place zabaw to często jedyne miejsce, w którym dzieci spędzają czas po szkole. Kiedy rodziców nie stać na wysyłanie swoich pociech za zajęcia pozalekcyjne, podwórko pod blokiem to dla nich wyśmienita okazja, aby przebywać na nim wraz z rówieśnikami. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, oprócz znajdujących się tam huśtawek, zjeżdżalni, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim pociechom na podwórku, nie stanie im się krzywda.

Poszczególne elementy i stan ich rozmieszczenia powinien być właściwie dopasowany do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą zadbać o to, żeby umieszczać dzieci na urządzeniach dobranych do ich lat. Na placach zabaw w wielu przypadkach dochodzi do niefortunnych zdarzeń wynikających ze złej konstrukcji urządzenia lub trefnego podłoża. Regulacje ustawowe wymieniają normy, jakie muszą dopełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi elementami i tworzywa, z których powinno być wykonane podłoże. Właściwe nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania wielu ryzykownych sytuacji.

Ogrodowy plac zabaw

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej mamy do czynienia z placami zabaw, które posiadają typowe podłoże. Piasek, trawa, wióry drzew są najtańszym materiałem łagodzącym.

By dostać następne szczegóły w tej kwestii wejdź do następnej witryny. W niej zapewne zaciekawi Cię ciekawostka (https://biuroinwest.pl/).

Jednak nie da się użyć go do wszystkich rodzajów placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być powiększony, zawierać elementy umieszczone na sporej wysokości, w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będą nawierzchnie syntetyczne. Wymogi, odnośnie używanych składników budowlanych opisuje europejska norma EN1177.

Wszystek gatunek nawierzchni ma swoje wady i zalety.

Czy komentarze z witryny pod przeczytanym artykułem Cię zaintrygowały? Może pragnąłbyś cokolwiek do nich dopisać? Będzie to dla nas z pewnością bardzo ważne.

Do często wymienianych modeli podłoża, obok naturalnych, należą także te w formie zielonych mat, nazywane jako sztuczna trawa. Do jej dobrych cech można zaliczać łatwość z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie pękają ani nie ulegają innym zniszczeniom. Wspólne place zabaw mają przede wszystkim nawierzchnie sztuczną. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz mały kosztem utrzymania. Ważnym detalem tego typu gruntu jest klej poliuretanowy (np. ). Ta trwała powłoka łącząca jest nieoceniona przy różnych pracach wykończeniowych i instalacyjnych. Scala ze sobą różne typy materiałów, tworząc wytrzymałe na czynniki atmosferyczne spoiny.

plac zabaw i przedszkole

Autor: Frogn kommune
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną techniką rozkładania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – różnokolorowy granulat – również wiązany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten typ tworzywa posiada duże właściwości tłumienia drgań, stąd też zmniejsza ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Do jego dodatkowych właściwości zaliczyć można również: estetyczny wygląd, a także konstrukcję, która pozwala na swobodny wzrost trawy.