Trochę słów o precyzyjnym pomiarze

Wagi poziomu profesjonalnego mają najwyższe parametry techniczne i użytkowe, niejednokrotnie są to wagi z dotykowym ekranem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, których konstrukcja ułatwia utrzymanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Bardzo ważnym urządzeniem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.

Wagi do apkteki

waga apteczna

Źródło: www.wagi-elektroniczne.pl

Komplet wag aptecznych składa się z dwóch wag: waga apteczna do substancji sypkich, która posiada dokładność 1 mg oraz waga apteczna do płynów o max obciążeniu 2 kg i dokładności 0,01g. Dla wag aptecznych można zauważyć zależność, że im droższa waga tym lepsza oznacza to, że tania waga ma dłuższy czas stabilizacji pomiaru jak również jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne (szersze informacje).

Chcesz zobaczyć inne tak samo praktyczne sugestie? Jeżeli tak, to zobacz tutaj, a na pewno nie odczujesz rozczarowania.

Wagi apteczne Monobloc oraz z kalibracją wewnętrzną to najrozsądniejsze rozwiązanie dla farmakologii.

Wagi semi-mikroanalityczneWagi o największej dokładności d=0,01mg to tak zwane wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy niezwykle dokładnym definiowaniu masy próbek. Wagi te cechują się ultra dokładnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a wykorzystane filtry świetnie tłumią zakłócenia z zewnątrz takie jak wibracje i podmuchy. Stosowanie wag semi – mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zapewnienia odpowiednich stołów antywibracyjnych oraz zachowania w pomieszczeniu wagowym stałej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki zewnętrzne pracy wagi nie ulegały znaczącym zmianom. Wagi półmikroanalityczne często wyposażone są w dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej wszechstronna w użyciu (więcej o tym ).

Wagi analityczneWagi analityczne cechują się dokładnością odczytową d=0,1mg. Na dodatek posiadają znacznie większe spektrum zastosowania w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d= 0,1mg mogą posiadać układy układy wagowe – MonoBloc. Układ MonoBloc cechuje się odpowiednią powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag stosowaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres stosowania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium mieści się minimum jedna waga precyzyjna.