Krótki przewodnik po zmodernizowanej fabryce, gdzie wytwarza się artykuły spożywcze

Kiedy w domu zjawiają się goście, to gospodarze raczą przybyłych czym chata bogata. To właśnie wtedy na stołach lądują mniej bądź bardziej wymyślne potrawy oraz, obowiązkowo, kawa i herbata zielona. Tak już przyjęło się w polskiej tradycji, że trzeba wykazać się gościnnością, gdy do mieszkania wchodzą sąsiedzi lub przyjaciele. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób powstały produkty, które stawiamy przed przybyszami.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com

A więc zróbmy to teraz. W wielu fabrykach, w których produkuje się towary spożywcze, znajdują się różnego rodzaju urządzenia, np.

Po przeczytaniu tego wątku, wejdź na odmienny pomocny link (http://pillowplate.pl/), który zawiera też fascynujące informacje – zobaczysz, że pochłonie Cię zupełnie.

wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie także w pozostałych branżach rodzimego oraz międzynarodowego przemysłu, ale, jak już wspomnieliśmy, koncentrujemy się tutaj jedynie na wspomnianym w tytule przykładzie. Tu więcej: .

Wyparka próżniowa to generalnie rzecz biorąc sprzęt, który służy do zagęszczania różnego rodzaju substancji. Znajdziemy go na obszarze fabryk, które zajmują się wyrobem dżemów owocowych, marmolad wysoko słodzonych, soków truskawkowych. Z tego właśnie wynalazku korzysta też przemysł (modele odlewnicze) cukrowniczy, a mleko, które stawiamy przed przybyłymi również powstało przez zagęszczenie tego produktu w wyparce.

Następnym urządzeniem, który stanowi obowiązkowy element wyposażenia wielu fabryk, w których wytwarza się żywność są liofilizatory. W takich maszynach przeprowadzany jest proces tzw. liofilizacji. Z grubsza rzecz ujmując polega on na zamrożeniu towaru, a później jego wysuszeniu. Na przykład, wspomniany proces produkcyjny znalazł zastosowanie w produkcji kawy rozpuszczalnej. Dla zainteresowanych tematem: wyparka .

Pomimo tego że liofilizatory znalazły zastosowanie w laboratoriach farmaceutycznych, a nawet w archeologii, to przeciętny polak proces liofilizacji będzie łączył właściwie tylko z procesem wytwarzania jego ulubionej kawy o smaku karmelu. A gotowy już artykuł należy właściwie magazynować, gdyż w przeciwnym razie ulegnie on zbryleniu. Przyczyna tego zjawiska bywa łatwa do odszyfrowania: proces liofilizacji sprawia , że konkretny produkt staje się higroskopijny, czyli łatwo chłonie wilgoć.

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Przetwarzanie pożywienia na masową skalę staje się teraz powszechną praktyką. Chociaż dietetycy ostrzegają nas przed konsumowaniem zbyt przetworzonych produktów, to niełatwo wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby takich towarów na kuchennych regałach. Podobno kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie bywa o wiele zdrowsza niż ta granulowana, lecz ten argument wcale nie przemawia do koneserów kawy rozpuszczalnej.