Witaminy w okresie ciąży – stosować czy nie?

Witaminy stanowią konieczny składnik codziennych posiłków, bowiem warunkują harmonijne funkcjonowanie wszystkich organów organizmu a także przebieg wielu istotnych dla życia oraz zdrowia procesów przemiany materii.

Kobieta w ciąży

Autor: Sweet.Crazy.Pics
Źródło: http://www.flickr.com
Według powszechnej opinii, podawanie suplementów witaminowych jest pożądane i niezbędne. Tymczasem najbardziej odpowiednim ich źródłem będzie prawidłowa jak też ubogacona dieta. Dla kobiet ciężarnych groźny jest tak deficyt, jak również nadmiar witamin. Z tej przyczyny przyjmowanie w ciąży wszelkich witamin trzeba nieodzownie skonsultować z lekarzem.

U kobiety ciężarnych rośnie zapotrzebowanie na poniektóre witaminy jak też minerały, toteż częstokroć lekarze – odsyłam do tego serwisu – zalecają kobietom w ciąży zażywanie odpowiednich preparatów . To witaminy dla kobiet w ciąży koniecznie dla poprawnego rozwoju dziecka: witamina B9 – lekarze polecają suplementację tej witaminy nawet przed ciążą – . Udowodniono, iż niedobór kwasu foliowego znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u malucha wad układu nerwowego. Przyjęto, że

Kapsułki

Autor: Ariane Carmichael
Źródło: http://www.flickr.com

ciężarna powinna zażywać kwas foliowy do 10 tygodnia ciąży. Z kolei żelazo pomoże zapobiec niedokrwistości, z której przyczyny cierpi wiele kobiet w ciąży. Polecana dawka żelaza to mniej więcej 30 mg. Niedobór witamin z grupy B, (zatem wit. B1, B2, B3, B6, B12), wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i układ krążenia. Witamina C zaś poprawia przyswajanie żelaza, a ponadto jest antyoksydantem oraz bierze udział w toku wielu procesów metabolicznych. Witamina C polecana jest także u kobiet, które spodziewają się bliźniąt, a również ciężarnych z nadciśnieniem.

Najważniejszym źródłem witamin i minerałów jest zawsze jedzenie. Jeśli kobieta w ciąży racjonalnie się odżywia, dieta bogata jest w jarzyny, owoce, ryby, nabiał, to prócz witaminy B9, żelaza oraz witamin B1, B2, B3, B6, B12 zwykle nie musi stosować suplementów witaminowych. A gdy noworodek się urodzi? Niemowlęta karmione wyłącznie naturalnie dostają witaminy w mleku mamy, ale musimy pamiętać o uzupełnianiu witamin D i K, ponieważ ich ilość w mleku rodzicielki jest niewystarczająca. Witamina D dla dzieci osiągalna jest w aptekach w postaci kropli lub kapsułek – zobacz online. Uzupełnianie jej zapobiegnie krzywicy u malucha. Zapewnij maluchowi właściwą dietę, należycie ubogaconą jak też dopasowaną do wieku dziecka.