Polacy coraz lepiej dbają o ekologię, obecnie mogą korzystać z wielu pomocnych narzędzi, które przy tym wspierają

Z każdym kolejnym rokiem coraz znaczniejszą uwagę poświęca się ekologii. Segreguje się śmieci, poszukuje odnawialnych źródeł energii, a nawet walczy się ze ściekami. Te ostatnie są ogromnym problemem, bo wciąż zdarza się tak, że są wylewane na dziko, a szamba na nieczystości okazują się nieprawidłowo zabezpieczone oraz przeciekają.

przykład oczyszcalni ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście wiedza rodaków w tym temacie ciągle rośnie oraz pojawia się coraz więcej rozwiązań ekologicznych. Do takowych z pewnością można zaliczać przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Zazwyczaj na wsiach

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalowane głównie na obszarach wiejskich, co powiązane jest z brakiem sieci kanalizacyjnej w tych miejscowościach. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest świetną alternatywą dla szamb, które wciąż są w takich miejscach użytkowane. Budowa szamba (http://ajpszamba.pl/) jest tańsza, ale na dłuższy czas zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków bywa bardziej ekonomiczne – .

Wspomniana oczyszczalnia jest niezwykle łatwa w użytkowaniu, jak także tania. To inwestycja, która bez wątpienia się zwróci, lecz musi to potrwać parę lat. Jedną z najważniejszych kwestii świadczących o wygodzie zastosowania podobnych oczyszczalni okazuje się to, że nie trzeba już kłopotać się opróżnianiem szamba. Nieczystości zbierające się w takiej oczyszczalni ścieków, rozkładają się w sposób naturalny, a zostająca ciecz wnika do ziemi, przez co zbiornik (sprawdź ofertę dotyczącą zbiorniki technologiczne od mar agency) nie przepełnia się.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Z troską o ekologię

Ścieki odprowadzane na dziko do rzek są wielkim obciążeniem dla natury, zwłaszcza jeżeli pochodzą z przedsiębiorstw. Również źle zabezpieczone szambo może stać się takim zagrożeniem, gdyż ścieki mogą przenikać do ziem, na których sadzi się warzywa lub do studni, która doprowadza do domu wodę. Dobrze zbudowana oczyszczalnia ekologiczna jest narzędziem w równym stopniu ekologicznym, jak też zupełnie bezpiecznym, ponieważ zbierające się nieczystości samoczynnie rozkładają się do czynników bezpiecznych dla gruntu i środowiska.

Oczywiście w czasie montowania rzeczonej oczyszczalni należy trzymać się ustalonych przepisów. Instalując osadnik wstępny trzeba pamiętać o konieczności zastosowania odległości piętnastu metrów od studni znajdującej się na działce, jak też dwóch metrów od granic działki i określonych odległości od kabli i rur wkopanych w ziemię. Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków nie trzeba uzyskać pozwolenia o ile ich pojemność nie przekracza ustalonej normy, jednakże należy pamiętać o dokonaniu zgłoszenia.

Przy zakupie przydomowej oczyszczalni najlepiej skoncentrować się na przedsiębiorstwach, które oferują pełne usługi, związane z projektem oczyszczalni, montażem, jak również późniejszą konserwacją. Dzięki temu można sobie zaoszczędzić kłopotów oraz zamieszania.