Niezwykle istotne badania dla przyszłej mamy? Czy zdajesz sobie sprawę, iż są one konieczne? Wbrew rożnym opiniom, są stuprocentowo sprawdzone

Badania prenatalne są niezbędne, gdyż dzięki nim możemy rozpoznać wady i choroby płodu, w miarę wczesnym okresie ciąży. Dzięki tego typu badaniom przyszli rodzice są w stanie się dowiedzieć różnorodnych informacji, na przykład o chorobie genetycznej czy określonych wrodzonych wadach, a także jakie skutki takie coś może przynieść. Co więcej, diagnostyka prenatalna to okazja, żeby wykryć różne choroby, jak mukowiscydoza, zespół Downa, hemofilia czy fenyloketonuria. Niektórzy rodzice podchodzą do tego badania sceptycznie bojąc się nawet takich badań, lecz nie powinni mieć żadnych obaw, gdyż badania te są całkowicie bezpieczne.

ciąża

Autor: Mario Emiliano Fernandez
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie prenatalne NFZ są bezpłatne. Darmowe są badania nieinwazyjne, znaczy się USG razem z badaniami biochemicznymi. Jednakże, gdy występują wskazania, jakie wynikają z uzasadnionego ryzyka możemy przeprowadzić też diagnostykę inwazyjną, znaczy się zrobienie amniopunkcji z badaniem genetycznym płynu a także poradą genetyczną. Oczywiście, jeśli chcemy wykonania takich badań powinniśmy być ubezpieczeni, musimy także posiadać skierowanie z ustalonym kryterium do Programu Badań Prenatalnych. Najkorzystniej, jak pacjentka ma skierowanie od ginekologa, nadają się także skierowania wystawione w prywatnych gabinetach ginekologicznych.

Jednocześnie zdarza się, iż badanie nieinwazyjne są niewystarczające, w takim wypadku jesteśmy zmuszeni zrobić badanie inwazyjne. Do tego typu badań można zaliczyć: amniopunkcję, biopsję trofoblastu czy kordocentezę. Amnipunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, jakie otacza dziecko do analizy laboratoryjnej. Biopsja to pobranie cienką igłą próbki kosmków – są to po prostu mikroskopijne wrostki, tworzą one główną masę trofoblastu, następnie ich badanie laboratoryjne. Kordocenteza natomiast jest w największym stopniu trudna do wykonania, ponieważ wiąże się to z pobraniem krwi z pępowiny (dowiedz się więcej na Do badań inwazyjnych zaliczamy również diagnostykę preimplantacyjną, dokonuje się jej jeszcze u zarodków, dopiero przed podaniem ich do jamy macicy podczas procedury in vitro.

ciąża

Autor: Administración Nacional de la Seguridad Social
Źródło: http://www.flickr.com

Badania prenatalne są bardzo istotną częścią dbania o siebie, jak i dziecko w czasie ciąży. Ich podstawowe wykonanie, czyli diagnostyka nieinwazyjna, zapewnia wiedzę, jaka z pewnością okaże się przydatna w przypadku jakichś kłopotów. Dzięki temu dosyć wcześnie możemy podjąć leczenie. Jak też zostało podkreślone, tego typu badania nie są niebezpieczne dla dziecka, jak i dla matki.

Interesują Cię informacje na ten temat? To bardzo dobrze, ponieważ mamy polecany serwis internetowy (https://radom.centrumdemed.pl/aktualnosci/), który ma jedynie informacje, których aktualnie potrzebujesz.

Wszystko odbywa się bezstresowo, nie ma żadnych zagrożeń.

Źródło: Gyncentrum.pl