Jak uprawiać chryzantemy gałązkowe

Obecnie ogrom trudności z kwestiami związanymi z niezadbanymi ogrodami może pomóc rozwiązać dobre dobranie roślin. Wybranie najlepszych gatunków nie jest jednak zazwyczaj sprawą banalną. Aby dobrze wybrać, najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samą kwestią uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz niższych temperatur i nadchodzącego listopada dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak wspaniałych kwiatów, jak chryzantema gałązkowa.

Chryzantemy doniczkowe

Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantema to cudna, popularna roślina ozdobna o nieziemskich kulistych kwiatostanach. Nad wyraz uznana w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa znaleziona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu obszarach azjatyckich ofiarowanie czerwonej lub żółtej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem włożonego wysiłku.

W trakcie rozważań nad dobraniem odpowiednich sadzonek chryzantem, należy wziąć pod uwagę różne gatunki chryzantem. Sporo zależy tu od personalnych wymogów,jak i od gustu klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co najlepsze dla ogrodu. Każdemu zależy, by jego ogród przedstawiał sobą klasę i prawdziwy styl. Z takiej przyczyny trzeba przyłożyć się intensywnie do jego niezwykłego wyglądu. Można wybrać chociażby odmiany mrozoodporne, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i łatwo można je hodować jako rośliny (tanie nasiona marihuany) wieloletnie. Aby je uprawiać, najłatwiej zakupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to oczywiście wyjście tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy wysokie w porównaniu na przykład z kosztem zakupu wyrośniętego krzaka.

Chryzantemy

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy perfekcyjnie wyhodowane odwdzięczają się cudownym kolorem, zaś cięte długo zachowują wytrzymałość. Chryzantema gałązkowa może przybierać różne kolory – od złotej przez czerwień i szkarłat po śnieżnobiałe, różowe i pomarańczowe. Podczas uprawy trzeba pamiętać, że są wysoce wrażliwe na pasożyty, z tego powodu ich właściwe oświetlenie jest wysoce nieodzowne po zimowaniu. W przypadku wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy spryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Dorosła chryzantema zwykle osiąga wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Gleba musi być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Jeżeli poszukujesz czegoś wyjątkowo interesującego na podnoszony w tym poście temat, to kliknij oraz zerknij na tekst (http://www.dobromir.eu/nawozy/granulowane-wapno-tlenkowe-progresywne/) tamtego materiału.

Współcześnie chryzantemy uprawia się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub taras.