Segregacja odpadków w mieszkaniu: radzimy jak zorganizować

Segregowanie odpadków jest niezbędnością o ile pragniemy troszczyć się o środowisko, w którym egzystujemy. Właściwą segregację można zacząć już w mieszkaniu, by wyrzucanie ich potem do większych zbiorników pod blokiem nie zabierało dużo czasu.

Segregacja śmieci w mieszkaniu nie będzie kłopotem, jeśli ułatwimy sobie życie i wydzielimy we wnętrzu dla przykładu kuchni miejsce i pojemniki na odpadki i śmieci. Kiedy wrzucimy wszelkie domowe śmieci do jednego worka, ich segregacja pod blokowym koszem będzie dosyć czasochłonna oraz niebyt przyjemna. W większości domów resztki a także śmieci składujemy w koszach w pomieszczeniach kuchennych. Pomyślmy o ulokowaniu przykładowo w kuchennej szafce zbiorników, jakie uproszczą późniejszą segregację. Trzeba ustawić oddzielne zbiorniki na odpady poddające się biodegradacji oraz zmieszane, a także następny na śmieci stałe – a więc dla przykładu papier, plastik, szkło. Późniejsza segregacja śmieci do dużych zasobników będzie już wyłącznie formalnością.
Naczynia kuchenne Fiskars Functional Form

Autor: Profundo PR
Źródło: Profundo PR
Pamiętajmy, iż poniektóre śmieci warto przed wyrzuceniem należycie „przygotować”. Zapakowania możesz należycie oczyścić – przykładowo plastikowy pojemnik po jogurcie warto przepłukać wodą. Makulatura (inne wątki tutaj) nie może być zatłuszczona – jeśli taka jest ulokujmy ją w pojemniku na odpady zmieszane.

Czyste oraz suche surowce wtórne są nie tylko o wiele bardziej wartościowe z uwagi na możliwość ich ponownego przetworzenia, ale przede wszystkim są bezwonne, więc nie musimy ich codziennie eliminować. Odpady organiczne, jak na przykład resztki pożywienia, fusy od herbaty, ze względów estetycznych trzeba wyrzucać każdego dnia.