Ciekawe badania, które bardzo dużo powiedzą nam o naszym zdrowiu. Zdecydowanie powinniśmy je wykonywać

Są różne badania, bez których ciężko sobie wyobrazić nasze funkcjonowanie. Mamy badania płuc albo różnych innych narządów wewnętrznych, kluczowe jeśli chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy nie posiadamy jakiejś wady już od urodzenia lub nowotworu, który w nas jest, a my nie mamy o tym pojęcia. Kolejne badania są okresowe, dajmy na to osoba w ciąży powinna mieć badania prenatalne, aby dowiedzieć się, czy dobrze rozwija się dziecko.

Kobieta w ciąży

Autor: Jerry Lai
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze inna grupa badań ma za cel skontrolowanie pobranej próbki pod różnym kątem, takie badania (znajdź informacje) to między innymi sprawdzenie krwi czy badanie nasienia . Badania prenatalne w ciąży są badaniami płodu jeszcze w czasie jego życia w łonie matki. Główny cel tego typu badań to sprawdzenie płodu pod kątem wad wrodzonych. Jest to możliwe tak naprawdę w 90% przeprowadzonych badań. Czasami w trakcie takich badań udaje się stwierdzić, że występują jakieś problemy. Wtedy, możliwe jest natychmiastowe podjęcie terapii, a przez to istnieje większa szansa, że nasze dziecko urodzi się bez wad wrodzonych. Współczesna medycyna daje możliwość zlikwidować niektóre wady rozwojowe już podczas ciąży. Niektóre natomiast można leczyć już po urodzeniu dziecka.

Najbardziej istotne, by w miarę wcześnie zdiagnozować, czy dzieje się coś złego, bo w takim przypadku można się lepiej przygotować na narodziny małego człowieka. Jest to bardzo ważne dla specjalisty, który wie, jakiego typu zastosować leczenie, lecz także dla rodzica. Często takie badania robi się w placówkach państwowych, to znaczy badania prenatalne NFZ (polecana klinika leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej GynCentrum).

Ciąża

Autor: DAVID MONROY
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli mowa o tak wczesnej diagnostyce jak badania prenatalne, to można pójść jeszcze wcześniej. Mówimy o odmiennym badaniu, o którym krążą mity oraz które wzbudza zainteresowanie – badanie nasienia. Takie badanie (rtg bez skierowania) umożliwia sprawdzenia w jakiej kondycji są plemniki w męskiej spermie. To badanie dla dużej ilości mężczyzn wstydliwe, lecz całkiem niepotrzebnie. Pamiętajmy, że ocena budowy męskich narządów płciowych oraz zrobienie badania jakości nasienia, pozwala szybko wykryć różnego rodzaju sprawy, takie jak dajmy na to przyczynę niepłodności.

W takim badaniu mamy możliwość także odkryć stan zapalny narządów płciowych u panów, powie nam o tym występowanie krwinek białych (leukocytów). Można także wykryć schorzenia autoimmunizacyjne. Będą one widoczne, kiedy więcej aniżeli 20 procent plemników będzie pokrytych charakterystycznymi przeciwciałami przeciwplemnikowymi.