Polski trudna język?

nowoczesna szkoła

Jakiś czas temu opublikowano analizy językowe, z których dowiedzieliśmy się, że nasz język jest jednym z najbardziej trudnych do opanowania języków na współczesnym globie. To nic dziwnego. Być może krajanom to wszystko wydaje się kuriozalne, lecz by uzyskać miarodajną opinię, warto zapytać obcokrajowca. Pomyślmy głębiej – jaka mowa posiada tak zawiłą deklinację? W jakim języku znajdziemy tyle zagadek ortograficznych? Podobnie trudny jest jedynie język Chińczyków. Co kuriozalne, wyniki egzaminów maturalnych i obserwacje naukowców wskazują, że często nawet Polacy nie umieją dobrze posługiwać się ojczystą mową.

Przyjechałeś teraz do Polski i zamierzasz wyszlifować swój język polski? Do Google wpisz sformułowanie „polski dla obcokrajowców Warszawa”. Jeżeli mieszkasz w innym mieście niż Warszawa, w frazie zmień lokalizację. Możesz także spróbować wkleić sformułowanie po angielsku, najlepiej „polski dla obcokrajowców miejscowość”.

Jeśli nie zamierzasz przeznaczać kasy na naukę języka, możesz zawsze poprosić o pomoc przyjaciela. Po surfuj też w sieci, znajdziesz tam całą masę bezpłatnych lekcji językowych. Miej na uwadze, że najskuteczniej mowy Polaków nauczą cię 2 rzeczy. Przeczytaj parę klasycznych polskich książek, takich jak np. Pan Tadeusz. Po drugie, mów wiele po polsku – warto pogadać ze znajomymi, którzy mogą cię szybko skorygować i wskazać, jak właściwie musisz się wyrażać.

Dostępne dla wszystkich kursy polskiego warszawa (czytaj tutaj więcej) są nierzadko także organizowane przez uniwersytety, o ile jesteś tu w ramach stypendium. Jeśli masz farta, możesz napotkać anonse o darmowych lekcjach języka, robionych przez wolontariuszy.